Din öğretmeni, 6 öğrencisine cinsel istismardan tutuklandı

Din öğretmeni, 6 öğrencisine cinsel istismardan tutuklandı

İzmir’in Karabağlar ilçesinde bulunan bir ortaokulda görev yapan Din Kültürü Öğretmeni aynı zamanda Müdür Yardımcısı Çetin O.’nun 10 ila 14 yaşları arasındaki 6 kız çocuğuna cinsel istismarda bulunduğu ortaya çıktı....

İzmir’in Karabağlar ilçesinde bulunan bir ortaokulda görev yapan Din Kültürü Öğretmeni aynı zamanda Müdür Yardımcısı Çetin O.’nun 10 ila 14 yaşları arasındaki 6 kız çocuğuna cinsel istismarda bulunduğu ortaya çıktı. Çetin O.’nun başlatılan soruşturma kapsamında 24 Nisan’da tutuklandığı öğrenilirken, okul yönetiminin “Okulun itibarını zedeleyeceği'' gerekçesiyle olayın kamuoyuna yansımasını engellediği belirtildi. O

lay Çetin O.’nun “Ne olmak istiyorsunuz'' sorusuna “Dansçı olmak istiyorum'' cevabı veren bir kız çocuğunu boş bir sınıfa götürüp “Gel dans et bakalım'' demesinin ardından ortaya çıktığı ifade edildi.

Kız çocuğunun yaşadıklarını ailesine anlatmasının ardından aile yaşananları okul müdürüne bildirdi. Okul müdürü okul rehber öğretmenine durumu bildirmesinin ve rehber öğretmenin kız çocuğu ile görüşmesinin ardından karakola iletildi. 
 
MÜDÜR YARDIMCISI TUTUKLANDI
Psikolog eşliğinde ifadesi alınan kız çocuğunun ardından okulda benzer istismara maruz kalan başka çocuklar olup olmadığı araştırıldı. Yapılan araştırma sırasında başka öğrencilerin de ifadesine başvuruldu. Alınan ifadelerle birlikte Çetin Onun 6 kız çocuğuna istismarda bulunduğu ortaya çıktı. Çocukların aileleri Çetin O.’dan şikayetçi oldu. Gözaltına alınan Çetin O. çıkarıldığı mahkemece “Birden fazla çocuğun cinsel istismarı'' suçlaması ile tutuklandı. 
 
''OKULUN İTİBARINI’ DÜŞÜNDÜLER
Ancak okul yönetimi “Okulun itibarının zedeleneceği'' gerekçesi ile olayın duyulmasını istemedi. Ailelerle de görüşen okul yönetimi aileleri olayın duyulmaması için ikna etti. Ancak bir ailenin İnsan Hakları Derneği (İHD) ve Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) 1 Nolu Şube ile Öğrenci Veli Derneği’ne (Veli Der) başvurması üzerine olay ortaya çıktı. 
 
3 KURUMDAN ORTAK AÇIKLAMA
Konuya dair açıklama yapan İHD, Veli Der ve Eğitim Sen, her gün çocuklara yönelik cinsel istismar vakaları ile karşı karşıya kaldıklarını belirtti. Eğitim Sen 1 Nolu Şube Başkanı Müjdat Çalış, son 10 yılda çocuğa yönelik istismar vakalarının 3 kat arttığını belirterek, “Türkiye çocuğun cinsel istismarı sıralamasında dünyada üçüncü sırada yer alıyor'' dedi.

Adalet Bakanlığı verilerine göre son 5 yılda çocuk istismarı dava sayısında yüzde 50 oranında artış olduğunu belirten Çalış, “TÜİK verilerine göre, 2015 yılında Türkiye’de işlenen suçların yüzde 46’sı çocuklara karşı işlenirken çocuğa şiddet ve cinsel istismar öne çıkıyor. İzmir’de 2015 yılında çocuğa şiddet ve cinsel istismar başvurusu 715 iken, 2016 Nisan ile 2017 Nisan aylarında başvuru sayısı 3 bin 100’e çıktı'' dedi. 
 
''ÇOCUKLAR HER YERDE İSTİSMARA UĞRUYOR’
Çalış, iktidarın toplumsal yaşamı dinsel referanslarla dizayn etmeye çalıştığını belirtirken, yaşananların cinsel ilişkide rıza yaşının düşürülmesi, çocuk yaşta evliliklere göz yumulması ve benzeri politikaların sonucu olduğunu söyledi. Okullarda, yurtlarda, sokakta, işyerlerinde, evlerde her yerde çocukların istismara uğradığını aktaran Çalış, “Çocuğa yönelmiş cinsel suçlar konusu çok özel bir alandır ve çocuklarla çalışma yürüten kurum çalışanlarının genel olarak okulda gördükleri eğitimle çözebilecekleri bir mesele değildir.

Bu nedenle öncelikle tüm kurumların bu durumu bir mesele olarak ele almaya ve bu alanla ilgili özel çalışmalara ve özel eğitime ihtiyaç var. Çocuğa yönelmiş cinsel suçların yetişkinlerin ellerinde bulundurdukları gücü çocuklar üzerinde kötüye kullanmalarıyla, kurdukları tahakkümle ilgili olduğunu açık etmek gerek. Bizler geleceğimiz olan çocuklarımızın hayalleri gerçek olana kadar mücadeleye devam edeceğiz'' ifadelerini kullandı.

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika