Direnen Reysaş işçileri kazandı

Direnen Reysaş işçileri kazandı

Sendikal faaliyetler gerekçesiyle işlerinden atılan 10 Reysaş işçisi direnişlerinin 40 gününde işlerine geri döndü.

Reysaş Taşıt Muayene İstasyonları İşletim A.Ş.’ye bağlı Eskişehir, Karabük, Zonguldak, Bartın, Kastamonu, Ereğli, Tosya istasyonlarında DİSK’e bağlı Nakliyat-İş’in örgütlenmesi ve yetki belgesi alması üzerine 10 Reysaş işçisi değişik ve bahane gerekçelerle işlerinden edildi. Bunun üzerine direniş başladı.

40 gündür direnen Reysaş işçileri, işlerine geri döndüklerini ve direnişin sonuç verdiğini duyurdu. Sendika tarafından yapılan açıklamada, “Arabulucu aşamasında yapılan görüşmelerde işten çıkartılan 10 sendika üyesinin işe geri alınması kabul edilmiştir. Ayrıca boşta geçen sürenin ücreti de işveren tarafından ödenecektir. Üyelerimiz çalıştıkları istasyonlarda bu günden itibaren üç iş günü içerisinde iş başı yapacaklardır” denildi.

22-(2).jpg
Açıklamanın tamamı şöyle:
“Reysaş Taşıt Muayene İstasyonları İşletim A.Ş.’ye bağlı Eskişehir, Karabük, Zonguldak, Bartın, Kastamonu, Ereğli, Tosya istasyonlarında sendikamız geçtiğimiz aylarda örgütlenmiştir. Çalışma Bakanlığı tarafından da sendikamıza çoğunlukta olduğumuza ilişkin yetki tespit yazısı gönderilmiştir.
Örgütlenme sürecinde farklı tarihlerde ve farklı istasyonlardan olmak üzere toplam 14 sendika üyesi işveren tarafından hukuksuz ve keyfi bur şekilde işten çıkarılmıştır. İşten çıkartılan sendika üyelerimiz Eskişehir, Karabük, Kastamonu ve Zonguldak istasyonları önünde işe geri dönmek, anayasal haklarına sahip çıkmak için mücadele etmişlerdir. İstasyon önlerinde ki mücadele bazı yerlerde 40 günden beri devam etmektedir.
Arabulucu aşamasında yapılan görüşmelerde işten çıkartılan 10 sendika üyesinin işe geri alınması kabul edilmiştir. Ayrıca boşta geçen sürenin ücreti de işveren tarafından ödenecektir. Üyelerimiz çalıştıkları istasyonlarda bu günden itibaren üç iş günü içerisinde iş başı yapacaklardır.
En son çıkartılan 4 sendika üyesi ile ilgili görüşmeler önümüzdeki günlerde yapılacaktır. O görüşmelerden sonra onlarda işbaşı yapacaklardır.”

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem