Direnişe destek ahlaka aykırıymış!

Direnişe destek ahlaka aykırıymış!

Migros, sendikalı oldukları için işten atılan işçilerin Gebze'deki depo önünde başlattıkları direnişe destek veren işçileri 'ahlaka aykırı davranış'tan işten çıkardı. Ocak ayında atılan 13 işçinin direnişi bugün...

Migros, sendikalı oldukları için işten atılan işçilerin Gebze'deki depo önünde başlattıkları direnişe destek veren işçileri 'ahlaka aykırı davranış'tan işten çıkardı. Ocak ayında atılan 13 işçinin direnişi bugün 4. gününe girerken, dün çıkarılan 13 işçi de bugün direnişe katılacak.

Kendisini ''insan hakları, eşitlik ve sendikalaşmaya saygılıyız’ ifadeleriyle tanıtan süpermarket zinciri Migros, sendikalı oldukları için işten attığı işçilere çay molasında desteğe giden 13 işçiyi daha işten atarak bir skandala imza attı.

İleri’den Meryem Yıldırım’ın haberine göre Depo, Antrepo, Gemi Yapımı ve Deniz Taşımacılığı İşçileri Sendikası’na (DGD –SEN) üye oldukları için Ocak ayında işten çıkarılan 13 işçinin 13 Şubat Pazartesi günü Gebze Şekerpınar’da bulunan Migros deposu önünde başlattığı direniş 4. gününe girerken, dün direnişe desteğe geldikleri için işten çıkarılan 13 işçi de bugün direnişe katılacak.

DESTEĞE GİTTİKLERİ İÇİN TUTANAK TUTULAN İŞÇİLER SAVUNMA VERMEYİNCE POLİS ÇAĞRILDI!

2009 yılından bu yana Migros içerisinde örgütlü olan DGD-SEN’e üye oldukları için Ocak ayında 13 işçi işten atılmıştı. 13 Şubat’tan itibaren Gebze’deki Migros depo önünde direnişe geçen işçilere, dün arkadaşları çay molası arasında yürüyerek destek vermek istedi. Bunun üzerine işyeri yönetimi yürüyüşü özel güvenlikle engellemeye çalışarak, işçilere müdahale etti. İşçilerin özel güvenlik müdahalesiyle zorla iş yerine sokulmaya çalışıldığını gören depodaki tüm işçilerin dışarı çıkması üzerine yönetim polisi çağırdı.

İŞÇİLER: SUÇ İŞLEMEDİK

Polisin gelmesinin ardından direnişle dayanışma göstermek isteyen işçilerden savunma isteyen fabrika yönetimini, işçiler,  “Suç işlemedik, siz suç icat ediyorsunuz. Çay molasında normalde dolaştığımız bir alan içerisinde selamlarımızı ve onların yanlarında olduğumuzu iletecektik, o yüzden biz böyle bir savunma tutanağını istemiyoruz'' sözleriyle reddetti. Tepkiyle karşılaşan iş yeri yönetimi bunun üzerine direnişe destek için yürüyen 13 emekçinin daha iş sözleşmesini feshetti.

Migros’un hukuksuzca işten attığı 26 işçinin direnişiyle ilgili görüştüğümüz işçilerin üyesi olduğu DGD-SEN Örgütlenme Uzmanı Başaran Aksu, dün akşam işten çıkarılan işçilerin de bugün saat 12.00’de depo önünde yapılacak buluşmanın ardından halihazırda süren direnişe ekleneceklerini söyledi. Aksu, işçilerin İş Kanunu’nun 25. maddesinin 2’inci bendine göre işten çıkarıldıklarını söyledi.

HAK ARAMAK ''AHLAKA AYKIRI’!

Baran Aksu konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Migros yönetiminin, işten atılan arkadaşlarına desteğe verdikleri için özel güvenliğin saldırısına maruz kalan ve hak taleplerine polis çağrılarak yanıt verilen işçilerin işten atılmasına dayanak olarak İş Kanunu’nun 25. maddesini göstermesi tam bir skandal.

Gerekçe gösterilen söz konusu kanunun ilgili maddesinde “Ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller'' de işverene fesih hakkı bulunuyor. İşçilerin Migros’un da kurumsal kimliğinde de belirttiği şekilde ILO (Uluslararası Çalışma Örgütü) çalışma standartları kapsamında olan ve en temel haklardan olan sendikal örgütlenme hakkını ''ahlaka aykırı’ bularak işten çıkarılması Migros’un emekçi düşmanı tavrını da gözler önüne seriyor.''

Önceki ve Sonraki Haberler
Ekonomi