Dış dünyadan izole yaşayan bir kabilede daha koronavirüs görüldü

Dış dünyadan izole yaşayan bir kabilede daha koronavirüs görüldü

Amazon Ormanları'nda dış dünyadan izole yaşayan Waorani kabilesinde ilk koronavirüs vakası tespit edildi.Amazon Ormanları’nda dış dünyadan izole yaşayan

Amazon Ormanları'nda dış dünyadan izole yaşayan Waorani kabilesinde ilk koronavirüs vakası tespit edildi.

Amazon Ormanları’nda dış dünyadan izole yaşayan Waorani kabilesinde ilk koronavirüs vakası tespit edildi. Covid-19 salgını, balta girmemiş ormanlar olarak bilinen Amazonlar'da daha önce de izole bir hayat süren Yanomami kabilesinde görülmüştü.

Ekvador Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Ekvador’da Amazon Ormanları’nda dış dünyadan uzakta ve izole yaşayan Waorani kabilesindeki hamile bir kadında koronavirüs tespit edildiği belirtildi.

6 KİŞİDE DAHA SEMPTOMLARA RASTLANDI

Genç kadının başkent Kito’daki Nueva Aurora Luz Elena Arismendi Gíneco Kadın Doğum Hastanesi’ne kaldırıldığı duyuruldu. Öte yandan, genç kadında virüs tespit edilmesinin ardından kabiledeki 40 kişinin 6’sında semptomların görüldüğü kaydedildi.

Yeni ortaya çıkan hastalıklar, zamanla sürü bağışıklığı kazanan diğer toplumlara göre, dış dünyaya kapalı yaşayan yerliler için daha fazla risk oluşturuyor .Ekvador’da son verilere göre koronavirüs nedeniyle 2 bin 736 kişi hayatını kaybederken; ülkede toplam vaka sayısının 33 bin 182 olduğu açıklandı.

Önceki ve Sonraki Haberler
Dünya