Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Turistin göreceği her kişiyi aşılayacağız

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Alman mevkidaşı Heiko Maas ile ortak basın toplantısı düzenledi. Çavuşoğlu, “Turistin görebileceği herkesi Mayıs sonuna kadar aşılayacağız ki tedbirlerimizi alalım” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas ile heyetler arası bir görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenleyen iki Bakan'ın gündeminde 6 Nisan'da Ankara'da yaşanan koltuk krizi, ikili ticaret ve turizm faaliyetleri, aşılama süreçleri, ABD'den gelen koronavirüs aşılarının telif hakkı konuları yer aldı.

Türkiye'nin aşılama süreci hakkında açıklamalarda bulunan Çavuşoğlu, Alman mevkidaşına turizm mesajı verdi. Çavuşoğlu, halkın yüzde 26 sının aşılandığını söyleyerek, ''Aşılama konusunda özellikle turizm bölgelerin ağırlık verdiğimiz gibi, tüm turizm çalışanları, otellerde restoranlarda çalışanlar, şoförler, havaalanlarında çalışanlar, tur rehberleri de dahil turistin görebileceği herkesi Mayıs sonuna kadar aşılayacağız ki tedbirlerimizi alalım" dedi.

GÖREBİLECEĞİNİZ HERKESİ AŞILAYACAĞIZ

Aşılama sürecine hız verildiğini belirten Çavuşoğlu, "Halkımızın yüzde 26'sından fazlası aşılandı. 1 milyon 200 bin almanı ağırladık, bu sene de sürdürmeye çalışıyoruz halkımız güvenliği, turizm için önlemlerimizi aldık aşılama süreci, Almanya da biz de önemli mesafe kaydettik güvenli turizm programına ekler getirdik. Aşılama konusunda özellikle turizm bölgelerin ağırlık verdiğimiz gibi, tüm turizm çalışanları, otellerde restoranlarda çalışanlar, şoförler, havaalanlarında çalışanlar, tur rehberleri de dahil turistin görebileceği herkesi Mayıs sonuna kadar aşılayacağız ki tedbirlerimizi alalım" ifadelerini kullandı.

TELİF HAKKI TARTIŞMASI

ABD'den gelen Kovid-19 aşıları ile ilgili telif hakları adımı ile ilgili konuşan Çavuşoğlu, "Elbette şirketlerin telif haklarına saygı duymak gerekiyor. Ama ortak üretim konusunda ülkelerin daha iyi iş birliği yapması gerek" dedi.

Dünya