Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü'nden ABD'nin "Ülkü Ocakları" kararına tepki: Hayal ürünü iddialar

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü'nden ABD'nin "Ülkü Ocakları" kararına tepki: Hayal ürünü iddialar

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, ABD Temsilciler Meclisi'nin Ülkü Ocakları hakkında kabul ettiği tasarıyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Ülkü Ocakları'na yönelik iddiaların "hayal ürünü ve art niyetli" olduğunu söyledi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, ABD Temsilciler Meclisi'nin Ülkü Ocakları hakkında kabul ettiği tasarıyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklama Dışişleri Bakanlığı'nın sitesinde, "SC-41, 29 Eylül 2021, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç’in ABD Kongresi’nde Ülkemizi Hedef Alan Gelişmeler Hakkındaki Soruya Cevabı" başlığı ile yayımlandı.

Söz konusu açıklamada Bilgiç, Ülkü Ocakları'nın terör örgütü olup olmadığı hakkında ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından bir rapor hazırlanmasını öngören bir maddenin yer almasını "esefle" karşılandığını, Ülkü Ocakları hakkında bu iddiaların "hayal ürünü ve art niyetli" olduğunu ve bunlara prim verilmemesi gerektiğini söyledi.

Sözcü Bilgiç'in açıklaması şöyle:

"SC-41, 29 Eylül 2021, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç’in ABD Kongresi’nde Ülkemizi Hedef Alan Gelişmeler Hakkındaki Soruya Cevabı 2022 ABD Ulusal Savunma Yetki Yasası'nın Temsilciler Meclisi'nde onaylanan metninde, "Bozkurtlar/Ülkü Ocakları"nın bir terör örgütü olup olmadığı hakkında ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından rapor hazırlanmasını öngören bir maddenin de yer alması esefle karşılanmıştır. Yasa’nın nihai metni henüz ortaya çıkmamış ve onaylanmamış olmakla birlikte, asılsız ithamlar içeren ve ABD ile aramızdaki köklü müttefiklik ilişkisine yakışmayan böyle bir talebin ABD Kongresi’nin bir kanadında kabul görmüş olması dahi son derece üzüntü ve endişe vericidir. Türkiye karşıtı lobilerin bu tarz girişimlerinin önce Avrupa’da şimdi de ABD’de bazı çevrelerce sahip çıkılmaya çalışılan bu son örneği herşeyden önce terörizmle mücadeleye zarar vermektedir. Başta müttefikimiz ABD olmak üzere terörle mücadelede samimi olan tüm ülkelerin, bu tür hayal ürünü ve art niyetli iddialara prim vermek yerine, PKK/PYD/YPG ve FETÖ dahil gerçek terör örgütlerine karşı kararlı bir şekilde mücadele etmeleri gerekmektedir. Bulundukları ülkelerde uyum içinde yaşayan soydaşlarımıza yönelik bu tür yanlı yaklaşımlar kabul edilemez. Beklentimiz, bu izansız talebin Yasa’nın Kongre’de kabul edilecek nihai metninde yer almaması ve ABD’deki Türk toplumunun örgütlenme ve ifade özgürlüğünü kısıtlayıcı uygulamalara sebebiyet verebilecek her türlü girişimden kaçınılmasıdır."

Bahçeli'den açıklama

Ülkü Ocakları ile alaka iddialar hakkında MHP Lideri Devlet Bahçeli'de 28 Eylül 2021 yazılı açıklama yayımlamış, "Türkiye, ABD’nin 51’inci eyaleti değildir, sömürgesi değildir" ifadelerini kullanmış ve şunları söylemişti:

"Yunan kökenli bir Demokrat Parti milletvekili tarafından 24 Eylül 2021 tarihinde ABD Temsilciler Meclisi’ne verilen 'Ülkü Ocaklarının terörist bir organizasyon olup olmadığının' araştırılmasıyla ilişkili tasarının kabulü yalnızca skandal, yalnızca skolastik bir karar değil, aynı şekilde Türkiye’ye karşı takip edilen düşmanca politikaların da bir parçasıdır.."

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem