Dışişleri Bakanlığı’ndan Yunan basınına yanıt

Dışişleri Bakanlığı’ndan Yunan basınına yanıt

Dışişleri Bakanlığı, Erdoğan'ın Ayasofya'da Fetih suresi okunacak" açıklamasına geniş yer veren Yunan basınına yanıt verdi

Dışişleri Bakanlığı, Erdoğan'ın Ayasofya'da Fetih suresi okunacak" açıklamasına geniş yer veren Yunan basınına yanıt verdi. Açıklamada, "Yunanistan'ı tarihsel komplekslerinden arınmaya davet ediyoruz" denildi.

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İstanbul'un fethi dolayısıyla Ayaosfya'da Fetih suresinin okunacağı açıklaması Yunan basınında "meydan okuma" olarak yer bulmuştu. Konuya ilişkin açıklama yapan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Ayasofya’da her Kur'an-ı Kerim okunmasından sonra Yunanistan'ın hiçbir sonucu olmayacak açıklamalar yapmaya devam ettiğini öne sürerek, şu ifadelere yer verdi:

"Avrupa'da minarelerden ezanların yükseldiği ve karşılıklı saygı ilkesinin öneminin anlaşıldığı bir dönemde, başkentinde cami bulunmayan tek Avrupa ülkesi olan Yunanistan’ın Ayasofya’da Kuran-ı Kerim okunmasından rahatsız olması bu ülkenin içinde bulunduğu psikolojinin anlaşılması açısından ibretliktir. Kovid-19 salgınını bahane ederek Batı Trakya’da yüzyıllardır okunan ezanı susturmaya yeltenen çevrelerin çabaları hala hafızalarda tazedir. Türkiye, Ayasofya’nın ne dünya çapındaki abidevi niteliğine ne de 1972 UNESCO Dünya Kültürel ve Doğal Mirasının Korunmasına Dair Sözleşme’ye aykırı hareket etmiştir. Türkiye’nin bir miras unsuru olan İstanbul tarihi alanlarına gösterdiği titizlik ve özen sayesinde bu eserler bugünün nesillerine ulaşmıştır. Ayasofya, Türkiye’nin ve insanlığın önemli bir değeri olarak kalacak ve korunmaya devam edilecektir. Yunanistan'ı tarihsel komplekslerinden arınmaya davet ediyoruz."

Etiketler :

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.