Dışişleri'nden ABD'ye Kavala yanıtı

Dışişleri'nden ABD'ye Kavala yanıtı

ABD Dışişleri Bakanlığı, iş insanı Osman Kavala’nın ‘derhal’ serbest bırakılması çağrısında bulundu. Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Ankara’nın Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) kararına saygı duyması gerektiği belirtildi.

Türkiye’den ABD’nin bu çağrısına “Türkiye bir hukuk devletidir. Hiçbir devlet veya hiç kimse Türk mahkemelerine yargı süreçleri hakkında emir veremez” tepkisi geldi.

ABD Dışişleri Bakanlığı, tutuklu iş insanı Osman Kavala için ‘derhal’ serbest bırakılması yönünde çağrı yaptı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price imzalı yazılı açıklamada, “Kavala’ya yönelik suçlamalar, devam eden tutukluluğu, dosyaların birleştirilmesi gibi yargılamanın sonucunu geciktiren durumlar Türkiye’de hukukun üstünlüğüne ve demokrasiye zarar vermektedir. Türkiye’yi Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarına uymaya, adil, şeffaf ve iç hukuk ile uluslararası yükümlülükler çerçevesinde hızlı karar vermeye davet ediyoruz” denildi.

Açıklamada ayrıca aynı davada ismi geçen ABD vatandaşı akademisyen Henri Barkey hakkındaki suçlamaların da ‘temelsiz’ olduğu vurgulandı.

Dışişleri: Hiç kimse Türk mahkemelerine emir veremez

Kavala’yı serbest bırakma çağrısını yineleyen ABD Dışişleri Bakanlığı’na Ankara’dan tepki geldi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy “Türkiye bir hukuk devletidir. Hiçbir devlet veya hiç kimse Türk mahkemelerine yargı süreçleri hakkında emir veremez” açıklamasını yaptı.

Davanın geçmişi?

15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili “anayasayı ihlal” ile “siyasal veya askeri casusluk” suçlamalarından dava açılan Osman Kavala ve Henri Barkey’nin yargılandığı davanın ikinci duruşmasında Osman Kavala’nın tutukluluğunun devamına karar verilmiş, dava Kavala hakkında devam eden Gezi Parkı davası ile birleştirmişti.

ABD Dışişleri Bakanlığı Trump yönetiminde de Kavala’nın serbest bırakılması çağrısı yapmıştı. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Türkiye’nin Kavala davasında Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin özgürlük ve güvenlik hakkıyla ilgili 5. ve haklara getirilecek kısıtlamaların sınırlanmasıyla ilgili 18. maddelerini ihlal ettiğine karar vermiş ve derhal serbest bırakılmasına hükmetmişti.

GENEL