DİSK, ABD Konsolosluğu önünde Filistin için bir araya geldi

DİSK, ABD Konsolosluğu önünde Filistin için bir araya geldi

ABC Haber MerkeziABD'nin Tel Aviv'deki büyükelçiliğini Kudüs'e taşımasının ardından Gazze'de yaşanan katliama yönelik protestolar devam ederken DİSK'e bağlı Birleşik Metal-İş ve Nakliyat-İş Sendikası bugün ABD konsolosluğu...

ABC Haber Merkezi

ABD'nin Tel Aviv'deki büyükelçiliğini Kudüs'e taşımasının ardından Gazze'de yaşanan katliama yönelik protestolar devam ederken DİSK'e bağlı Birleşik Metal-İş ve Nakliyat-İş Sendikası bugün ABD konsolosluğu önünde toplandı. Toplanan sendika üyeleri ABD'nin tavrını protesto ederek "Mazlum Filistin halkı yalnız değildir" dedi.

'KATİL ABD ORTADOĞU'DAN DEFOL'
Nakliyat-İş Sendikası Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu ve Birleşik Metal-İş Başkanı Adnan Serdaroğlu önderliğinde gerçekleştirilen eylemde "Katil ABD Ortadoğu’dan defol" sloganı atıldı. 

Üyeler adına konuşan Birleşik Metal-İş Başkanı Adnan Serdaroğlu, ortak yapılan basın açıklamasında şunları söyledi: "Nakba'nın 70. yılında ABD emperyalizmi bölge halklarının arasına daha fazla düşmanlık yerleştirmek için Tel Aviv'deki büyükelçiliğini Kudüs'e taşıyor ve Gazze'de can alıyor. Bu vicdanları sızlatan uygulamayı protesto eden halka karşı İsrail askerlerinin saldırıları sonucu şu ana kadar 61 Filistinli yaşamını yitirmiş, binlerce Filistinli de yaralanmıştır. Bunun adı kelimenin tam anlamıyla bir katliamdır. Çünkü İsrail askeri, infiale kapılan Filistinlilerin bu haklı başkaldırısını bastırmak için plastik mermi değil, adeta onları katletmek için gerçek mermi kullanmıştır. 8 aylık Leyla'nın ana kucağında katledilmesi vahşettir."

2e853cce-6844-49ad-9337-7db6f518c0f1.jpg

(Fotoğraf: Doğan Çıkrıkcı)

'BU VAHŞETİ LANETLİYORUZ'
Bu vahşet ve katliamın sorumlusunun ABD ve İsrail olduğunu söyleyen Serdaroğlu, "Bu vahşeti lanetliyoruz. Bu düpedüz halk düşmanlığıdır ve bir kez daha kapitalizmin faşizme ne kadar yatkın bir sistem olduğunu bizlere hatırlatmaktadır. İsrail'in işgalini tanımak anlamına gelen ve uluslarası hukuka da ayrkı olan bu katliamı şiddetle kınıyoruz." ifadelerini kullandı. 

20180516_132704.jpg

'ÇAĞIMIZIN HİTLER'İ'
ABD Başkanı Donald Trump'ı, Alman diktatör Hitler'e benzeten Serdaroğlu, "ABD'nin emperyalist emellerinin histeriye dönüşen politikaları, çağımızın Hitler'i olarak adlandırılan Trump ile tamamen bir saldırganlığa ve Filistin düşmanlığına dönüşmüş durumdadır. İsrail'in 1967 yılından bu yana izlediği politikaların en büyük destekçisi olan ABD aynı zamanda bu yolla Ortadoğu'daki kirli amaçlarına ulaşmak istemektedir. ABD'nin büyükelçiliğini üç din için de kutsal olarak kabul edilen Kudüs'e taşıma kararı ile yeni bir savaş kışkırtıcılığı tetiklenmiştir. Sadece Filistin halkının değil, tüm insanlığın vicdanını kanatan böyle bir kararı kabul etmek mümkün değildir" diye konuştu.

'FİLİSTİNLİ KARDEŞLERİMİZİN MÜCADELESİNDE ONLARIN YANINDAYIZ'
Türkiye'deki işçilerin her zaman Filistin'in yanında olduğunu belirten Serdaroğlu açıklamasını, "Bugün Filistin halkına reva görülen bu insanlık dışı uygulamalarla, dünyaya giderek hakim olmak çabası içindeki faşizan zihniyetin başta emekçiler olmak üzere diğer ülke halkları için de ciddi bir tehdit oluşturduğunu tüm çıplaklığıyla görüyoruz. Bizler Türkiye işçi sınıfı olarak bir kez daha dünyanın dört bir yanında siyonist işgale ve onun emperyalist destekçilerine karşı direnen Filistinli kardeşlerimizi selamlıyor, onların mücadelesinde yanlarında, omuz omuza durduğumuzu belirtiyoruz." diyerek bitirdi.

Grup, basın açıklamasının ardından olaysız bir şekilde dağıldı.  

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.