DİSK Genel Başkanı Çerkezoğlu: İşçi sınıfına "ek mesai" tavsiyesinde bulunulamaz

DİSK Genel Başkanı Çerkezoğlu: İşçi sınıfına "ek mesai" tavsiyesinde bulunulamaz

Cumhurbaşkanı ve Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan ve "cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesi" denilen TOKİ konutlarına yapılacak ödeme yöntemleri tartışma yarattı.

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, hükümetin açıkladığı "cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesine" ödeme yapmakta zorlanabilecek asgari ücretle çalışanlar için "ek mesai yapsınlar" diyen Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum'a; "Türkiye işçi sınıfına "ek mesai" yapsınlar demenin akılla ve mantıkla bağdaşır bir yanı yoktur. İktidarın bilinçli politik tercihleri sonucu, yoksuldan alınıp zengine, işçilerden alıp patronlara, dar gelirlilerden alıp bankalara veren bir bölüşüm şokunun ortasında Türkiye işçi sınıfı bugün giderek sertleşen bir hayatta kalma mücadelesi vermektedir" dedi.

Bakan Kurum katıldığı bir televizyon programında "asgari ücretliler hem kira hem konut kredisini nasıl ödeyecek" sorusuna "vatandaşımız biraz dişini sıkarak, biraz eşinden, dostundan borç alarak, biraz ek mesai yaparak bu bedeli karşılayabilir" yanıtını verdi.

Independent Türkçe'de yer alan habere konuşan DİSK Genel Başkanı Çerkezoğlu, ülkeyi yönetenleri başta işçi sınıfı olmak üzere halkın giderek zorlaşan geçim mücadelesi gibi memleketin yakıcı sorunları hakkında cümleler kurarken "ciddiyete" davet ettiklerini söyledi.

Açlık sınırının 7 bin lira olduğu bir ülkede, asgari ücretliler ve asgari ücret civarında maaş alanların değil konut taksitini ödemek, temel gıda harcamalarını bile karşılamakta büyük güçlükler yaşadıklarını hatırlatan Çerkezoğlu, "Bu hayatta kalma mücadelesini yok sayarak açlık sınırının altında ücret alan işçileri 'biraz daha diş sıkmaya' çağırmak en hafif ifadeyle gerçeklikten kopmaktır" dedi.

"İşçi sınıfına "ek mesai" tavsiyesinde bulunulamaz"

Çerkezoğlu'na göre iş yaşamında Türkiye dünyanın en uzun çalışma saatlerini uyguluyor. Üstelik işçi sınıfı, geçim mücadelesi nedeniyle halihazırda çalışmak dışında bir yaşamı neredeyse kalmıyor. Bu nedenle de Türkiye işçi sınıfına "ek mesai" tavsiyesinde de bulunulamaz.

"Akılla ve mantıkla bağdaşır bir yanı yok"

DİSK-AR tarafından hazırlanan "Türkiye İşçi Sınıfının Görünümü 2021" araştırmasına göre Türkiye işçi sınıfının yüzde 60'ı zaten haftalık yasal çalışma süresinin üzerinde çalıştığını hatırlatan Çerkezoğlu, şunları kaydetti: 

"OECD verileriyle 39 ülke arasında çalışma saatleri en yüksek ülke Türkiye'dir. Türkiye işçi sınıfına "ek mesai" yapsınlar demenin akılla ve mantıkla bağdaşır bir yanı yoktur. İktidarın bilinçli politik tercihleri sonucu, yoksuldan alınıp zengine, işçilerden alıp patronlara, dar gelirlilerden alıp bankalara veren bir bölüşüm şokunun ortasında Türkiye işçi sınıfı bugün giderek sertleşen bir hayatta kalma mücadelesi vermektedir."

"Dar gelirlileri koruyacak gerçek sosyal politika önlemleridir"

"Türkiye işçi sınıfının, bizleri yoksullaştıran politikaların mimarlarının verdikleri akla ihtiyacı yoktur" diyen DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, "Türkiye işçi sınıfının ihtiyacı üretenleri, dar gelirlileri koruyacak gerçek sosyal politika önlemleridir, gelirde vergide adalettir ve örgütlenme hakkıdır" ifadelerini kullandı.