DİSK'liler ve DİSK dostları 50. Kuruluş yıldönümü etkinliğinde buluşuyor

DİSK'liler ve DİSK dostları 50. Kuruluş yıldönümü etkinliğinde buluşuyor

DİSK'liler ve DİSK dostları 50. Kuruluş yıld... Şişli Kent Kültür Merkezi'ndeki etkinlik, 13 Şubat 2017, Pazartesi günü, saat 19.00'da, açılış kokteyliyle başlayacak. Bandista'nın şarkılarıyla açılış kokteyli ile başlayacak olan gecede Genco Erkal, Timur Selçuk, Zülfü...

Şişli Kent Kültür Merkezi'ndeki etkinlik, 13 Şubat 2017, Pazartesi günü, saat 19.00'da, açılış kokteyliyle başlayacak. Bandista'nın şarkılarıyla açılış kokteyli ile başlayacak olan gecede Genco Erkal, Timur Selçuk, Zülfü Livaneli, Erdal Güney, Kardeş Türküler ve DİSK Korosu sahne alacak.

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu, tüm üyelerini ve dostlarını 50. kuruluş yıldönümü etkinliğine davet ediyor.

Tarih  : 13 Şubat 2017, Pazartesi

Saat   : 19.00

Yer     : Şişli Kent Kültür Merkezi (Halaskargazi Cd. No: 168, Şişli)

DİSK TARİHİNDEN NOTLAR

DİSK (Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu) işçilerin doğrudan iradesi ile, Türkiye Maden-İş, Lastik-İş, Gıda-İş, Basın-İş ve Türk Maden-İş sendikaları tarafından 13 Şubat 1967 tarihinde kuruldu.

Sınıf ve kitle sendikacılığının Türkiye'deki ilk ve tek temsilcisi olan DİSK, devletten ve sermayeden bağımsızlığı ve sendika içi demokrasiyi temel ilkeleri olarak belirledi. DİSK'e bağlı sendikaların kazanımları işçi sınıfının DİSK'e ilgisini artırdı. Diğer konfederasyonlara göre daha iyi koşullarda toplu sözleşmeler, daha yüksek sosyal haklar, iş yerinde üst arama uygulamalarının kaldırılması ve fazla mesailerde işçi onayı zorunluluğu gibi işçilerin "saygı'' taleplerine dair kazanımlar DİSK'i giderek büyüttü.

DİSK kuruluşunun ardından sadece kendi üyelerinin değil tüm ezilen ve sömürülen kesimlerin hakları için mücadele etmeyi kendine görev bildi. 1970'lerde örgütlenen 15-16 Haziran Direnişi, 1 Mayıslar, DGM Direnişi, 16 Mart Faşizme İhtar Eylemi ve Demokrasi Mitingleri nedeniyle her zaman hedefte oldu. 1 Mayıs 1977 Taksim Mitingi kontrgerillanın saldırısına uğradı, 37 kişi yaşamını yitirdi. Kurucu Genel Başkan Kemal Türkler bir suikast ile öldürüldü. 12 Eylül askeri darbesi sonrası yöneticileri hapishanelere atıldı, öldürüldü, faaliyetleri yasaklandı ve mal varlığına el konuldu.  DİSK'in 261 yöneticisi ve 3 uzmanı cunta mahkemelerinde toplam 2053 yıl hapis cezası aldı.

1991'de mahkemenin kararının bozulmasının ve beraata karar verilmesinin ardından 1992'de DİSK'in faaliyetleri yeniden başladı. O tarihten bugüne emek ve demokrasi mücadelesini büyüten DİSK, bugün 22 sendikasıyla mücadelesini sürdürüyor.

DİSK, kıdem tazminatlarının kaldırılmasına karşı "Köleliğe Karşı #Direnİşçi'' kampanyasını örgütlemiş, asgari ücret tespiti konusunda yürüttüğü çalışmalarla ülke gündemini belirlemiş, her ay yayınladığı işsizlik raporlarıyla bilimsel çalışmalar için ölçüt olmuş, referans gösterilmiştir.

DİSK'in tarihsel birikimi olan emek ve demokrasi mücadelesi, 50. Yılımızı kutladığımız bugünlerde yürünecek olan yolu aydınlatmaktadır. 7 Şubat 2017'de düzenlediği bir basın toplantısıyla referandum tavrını "Memleketin ve İşçilerin Geleceği İçin Hayır'' diyerek açıklayan DİSK; bu tarihsel anda, temel ilkelerine, mücadele tarihine ve emekçilerin özlem ve taleplerine dayanan; ülkenin geleceğini gözeten, örgütün iradesini ortaya koyan açık bir tutum alarak işçilerin "Hayır''ını örgütlemeyi önüne bir hedef olarak koymuştur.

Tüm DİSK'lileri ve DİSK dostlarını, 50. Kuruluş yıldönümü etkinliğimize bekliyoruz.

"DİSK'liler ve DİSK dostları 50. Kuruluş yıldönümü etkinliğinde buluşuyor" haberi, 09 Şubat 2017 tarihinde yazılmıştır. 09 Şubat 2017 tarihinde de güncellenmiştir. Ekonomi kategorisi altında bulunan DİSK'liler ve DİSK dostları 50. Kuruluş yıldönümü etkinliğinde buluşuyor haberi 2017 yılına aittir. Bu haberin yanı sıra sayfamızda birçok güncel bilgi ve son dakika haberler yer almaktadır. DİSK'liler ve DİSK dostları 50. Kuruluş yıldönümü etkinliğinde buluşuyor 2024 konusundaki bu haber içeriği objektif bakış açısının yansımasıdır. Ekonomi konusunda 20 Nisan 2024 tarihlidir, bugüne ait güncel gelişmelerden haberdar olmak için bizi Twitter ve Facebook sayfalarımızdan takip edin.

Hubbard Editör

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON HABERLER
 1. 01:42 Dünya Bankası'ndan Türkiye'ye bir kredi daha geldi
 2. 01:40 CHP'li Durmaz'dan Tokat açıklaması: Tokat’taki HES’ler fay hattı üzerinde
 3. 01:33 Mobil tabanlı birinci şahıs nişancı oyunu artık bilgisayarlara geliyor!
 4. 01:22 AK Parti'de ıstakozun ardından Rolex krizi gündemde
 5. 01:22 Hamas ve İslami Cihad, Filistinlilere İsrail askerlerine karşı mücadele çağrısı yaptı
 6. 01:22 Zeybekci'den İsrail açıklaması: "Bebek katliamını kınıyoruz ama ticaret anlaşmamız var"
 7. 01:16 CHP'li Durmaz açıkladı: Tokat’taki HES’ler fay hattı üzerinde
 8. 01:14 Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz'dan enflasyon açıklaması geldi
 9. 01:11 Sayılar hayatınızı mahvedebilir!
 10. 01:09 Elazığ'da kan dondurucu olay! Okul müdürü 9 kız öğrenciyi taciz etti
 11. 01:07 Tokat depreminin ardından gözler oraya çevrilmişti: Büyük bir deprem olacak mı?
 12. 01:05 Colorado’da yeni yasa: Beynimizin yeni haklara ihtiyacı var
 13. 01:04 ‘Ben köy sevmem’ diyenler bile buraya hayran kalıyor: Giden yerleşme planı yapıyor!
 14. 01:00 Trabzonspor'un yeni orta sahası, İskoçya'da bulundu! Kulüp, İngiliz orta saha oyuncusuna adım attı
 15. 00:56 Tasarrufu kim yapacak? Bakan Şimşek açıkladı
 16. 00:49 Fed'in belirttiğine göre, enflasyon finansal istikrar açısından en büyük risk olarak algılanıyor
 17. 00:43 Fenerbahçe'nin Avrupa'dan kazandığı gelir açıklandı
 18. 00:38 Rusya açıkladı: Kıtalararası balistik füze denememiz başarılı oldu
 19. 00:35 Gazze saldırıları İsrail'in borcunu 2023'te iki katından fazlaya çıkardı: Maliyeti fazla oldu
 20. 00:32 Beypazarı'ından 'bor' iddialarına açıklama geldi: Mevzuat farklılığından kaynaklı
Ekonomi Haberleri