DİSK'ten Kani Beko'ya sert tepki!

DİSK'ten Kani Beko'ya sert tepki!

İşçi sınıfının grev hakkını hedef alan eski DİSK Başkanı CHP'li vekil Kani Beko'ya DİSK Yönetim Kurulu'ndan tepki geldi.DİSK eski Genel Başkanı ve CHP İzmir Milletvekili Kani Beko’nun CHP’li Karabağlar Belediyesi’nde...

İşçi sınıfının grev hakkını hedef alan eski DİSK Başkanı CHP'li vekil Kani Beko'ya DİSK Yönetim Kurulu'ndan tepki geldi.

DİSK eski Genel Başkanı ve CHP İzmir Milletvekili Kani Beko’nun CHP’li Karabağlar Belediyesi’nde çalışan işçiler üzerinden grev hakkını hedef almasına DİSK’ten yanıt geldi.

DİSK Yönetim Kurulu adına Arzu Çerkezoğlu’nun yaptığı yazılı açıklamada, işçilerin ücret ve sosyal haklarında iyileştirme talebiyle toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine greve gittiği belirtilirken, grevin işçi sınıfının mücadele ile kazandığı anayasal bir hak olduğu, bununla birlikte uluslararası sözleşmelerle güvence altına alınmış evrensel bir hak olduğuna vurgu yapıldı.

Açıklama şöyle:

“İzmir Karabağlar Belediyesi’ne ait Spor AŞ ile bu işyerinde örgütlü DİSK/Dev Turizm-İş Sendikamız arasında dört buçuk ay süren toplu iş sözleşmesi görüşmeleri tıkandı ve işçiler greve başladı.

4 birimde çalışan 19 işçi 11 gündür grevde. DİSK’in açıkladığı 2800 TL asgari ücret ve sosyal haklarda iyileştirme isteyen işçiler, toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine grev haklarını kullandılar.

Grev, işçi sınıfının mücadele ile kazandığı anayasal bir haktır. Grev sadece anayasal bir hak değil aynı zamanda uluslararası sözleşmelerle güvence altına alınmış evrensel bir haktır.

Grev, işçinin evine götüreceği ekmeği işverenin insafına bırakmamanın en etkili yoludur. Tam da bu nedenle Türkiye’de zaten kısıtlı olan grev hakkına göz konulmakta, işçilerin hak talebi tehdit olarak görülmekte, çeşitli gerekçelerle grevler yasaklanmaktadır.

Kavel’de grev hakkının grev yaparak kazanılacağını gösteren Kemal Türkler’in, grevin anayasal hak olarak tanındığı 1960’tan sonra belediye işçilerinin ilk grevlerini örgütleyen Abdullah Baştürk’ün izinden yürüyerek, ekmeğine ve demokratik haklarına sahip çıkan grevci Karabağlar Belediyesi işçileri onurumuzdur.”

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika