Diyanet cami yapılması için verilen arsaya trafo kurdurup istimlak bedeli aldı!

Diyanet cami yapılması için verilen arsaya trafo kurdurup istimlak bedeli aldı!

Bitlis’in Güroymak ilçesinde Ömer Subaşı’nın, 31 yıl önce "Cami yapılsın" diye Diyanet’e vakfettiği araziye trafo kuruldu. Diyanet, söz konusu trafo için VEDAŞ’tan istimlak bedeli aldı. Araziyi vakfeden aile şikayetçi olduysa da sonuç alınamadı

Bitlis’in Güroymak ilçesinde Ömer Subaşı’nın, 31 yıl önce "Cami yapılsın" diye Diyanet’e vakfettiği araziye trafo kuruldu. Diyanet, söz konusu trafo için VEDAŞ’tan istimlak bedeli alırken, Subaşı'nın çocukları babalarının vasiyeti yerine getirilmediği için hukuki yollara başvurdu ancak sonuç alamadı.

Bitlis’in Güroymak ilçesinde Ömer Subaşı isimli yurttaş, 1989 yılında kendisine ait 1 dönüm arsayı Türkiye Diyanet Vakfı Başkanlığı’na şartlı olarak hibe etti. Subaşı, vakfa hibe ettiği arazinin üzerine cami yapılmasını ve adının Hacı Ömer Ağa Camii olmasını istedi. Bu durum tapuya da şerh olarak kaydedildi. Ancak üzerinden geçen 31 yıla rağmen Ömer Subaşı’nın vakfettiği araziye herhangi bir cami yapılmazken, arazinin bir kısmına Ömer Subaşı vefat eder etmez Vangölü Elektrik Dağıtım AŞ (VEDAŞ) tarafından trafo kuruldu. Türkiye Diyanet Vakfı'nın, bu trafonun kurulmasına izin verdiği, ayrıca istimlak bedeli aldığı öğrenildi. Cumhuriyet'ten Seyhan Avşar'ın haberine göre, konuya ilişkin defalarca kez Diyanet yetkilileri ile görüşen aile tüm çabalarına rağmen bir sonuç alamadı. 2015 yılında ise resmi yollardan vakfa bir yazı yollayan aile, bağış şartının ihlal edildiğini ve bu şartın bir ay içerisinde yerine getirilmemesi halinde hukuki yollara başvuracaklarını belirtti. Bunun üzerine Türkiye Diyanet Vakfı Başkanlığı adına verilen yanıtta söz konusu trafonun iklim şartlarından dolayı bir ay içerisinde kaldırılmasının mümkün olmadığı belirtilerek aileden ek süre istendi. Ancak üzerinden geçen 5 yıla rağmen ne trafo kaldırıldı, ne de cami yapıldı. Söz konusu arazinin bedelinin ise 1 milyon TL’yi aşkın olduğu öğrenildi.

İlgili Haberler
Etiketler :