Diyarbakır Barosu, Türkan Elçi’nin hazırladığı 8 Mart açıklamasını yayınladı

Diyarbakır Barosu, Türkan Elçi’nin hazırladığı 8 Mart açıklamasını yayınladı

Diyarbakır Barosu, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla baronun adli yardım binasında basın toplantısı düzenledi. Çok sayıda kadın avukatın katıldığı açıklamada, Sur’da katledilen Diyarbakır Barosu Eski Başkanı...

Diyarbakır Barosu, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla baronun adli yardım binasında basın toplantısı düzenledi. Çok sayıda kadın avukatın katıldığı açıklamada, Sur’da katledilen Diyarbakır Barosu Eski Başkanı Tahir Elçi’nin eşi Türkan Elçi’nin hazırladığı basın metni okundu.

Dihaber’in aktardığına göre Diyarbakır Barosu Kadın Hakları Koordinatörü Avukat Aslı Pasinli’nin okuduğu basın metninde, “Sokak ortasında beyaz tülbendiyle devrilen, savaş artığı evini omuzlarında taşıyan kadınlarımızın hakkı için, adaletin, hukukun hakim olacağı, yaşam hakkının kutsal sayılacağı yarınları talep etmekten geri durmayacağız'' denildi.

Elçi’nin 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ne ilişkin hazırladığı metinde şu ifadelere yer verildi:

Dünyanın dört bir yanında bugün 8 Mart Dünya Kadınlar günü dolayısıyla kadınların sosyal, siyasal, ekonomik haklarından söz edilecektir. Özellikle Türkiye’de kadınlara karşı işlenen şiddet olayları dile getirilecektir. Fakat bizim yaşadığımız bölgenin sadece kadınları değil, toplumun tüm fertlerinin karşılaştığı hak ihlalleri mevzubahis olduğundan toplumumuzun mağduriyetini bir arada anmanın daha doğru olacağını savunmak bizi yanlış sonuçlara götürmeyecektir. Kocalarının, çocuklarının katledilmesiyle kadınlarımızın omuzlarına, altından kimselerin kolay kolay kalkamayacağı yükler yüklenmiş, ömrünün sonuna kadar yas havasının hakim olduğu bir dünyaya hapsedilmiştir. Aynı zamanda yaşanan bunca acıların tekerrür etmemesi için akan kanın durmasını samimiyetle istemek de insani bir gerekliliktir. Sözde taleplerle, samimiyetsiz söylemlerin bilakis topluma zarar vereceğini, akan kanın durması için taleplerin bir ehemmiyetinin kalmayacağının da altını çizmekte fayda görmek gerekir.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.