Diyarbakır halkı yürüdü: 'Direne direne kazanacağız'

Diyarbakır’da HDP’nin basın açıklamasının engellenmesi ve yurttaşlara yapılan polis müdahalesinin ardından bir grup, Yenişehir ilçesindeki

Diyarbakır’da HDP’nin basın açıklamasının engellenmesi ve yurttaşlara yapılan polis müdahalesinin ardından bir grup, Yenişehir ilçesindeki Anıt Park’a doğru yürüyüşe geçti. Yurttaşlar yürüyüş boyunca “Direne direne kazanacağız”, “Amed uyuma, iradene sahip çık’ ve " HDP halktır halk burada" sloganları attı.

Diyarbakır’da belediyelere kayyum atamasına karşı başlayan gösteriler devam ederken, Lise Caddesi’nde yürüyüşe geçen yüzlerce kişi HDP il binasına kadar yürüdü.

İçişleri Bakanlığı tarafından Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediyesi eşbaşkanlarının görevden alınması ve yerlerine kayyum atanmasına tepkiler sürüyor. Diyarbakır’da HDP’nin açıklamasının engellenmesi ve yurttaşlara yapılan polis müdahalesinin ardından bir grup, Yenişehir ilçesindeki Anıt Park’a doğru yürüyüşe geçti.

Sloganlar eşliğinde Anıt Park’a ulaşan kitleye burada da polis müdahale etti. Daha sonra Yenişehir ilçesinin Ofis semtine geçen yurttaşlar, eylemlerini Sanat Sokağı’na taşıdı. Grup buradan sloganlar eşliğinde geçtiği Gevran Caddesi’nde yine polis müdahalesiyle karşılaştı. Ardından Bağlar ilçesinin Emek Caddesine kadar yürüyüş gerçekleştiren gruba, halk pencere ve balkonlardan destek verdi. Emek Caddesi’nde polisin gazlı müdahalesinin ardından dağılan grup, HDP il binasının önünde tekrar bir araya geldi.

Yurttaşlar yürüyüş boyunca “Direne direne kazanacağız”, “Amed uyuma, iradene sahip çık’ ve "HDP halktır halk burada" sloganları attı.

Politika