Diyarbakır ve Mardin'de seçilmişlerin mazbatası verilmedi!

Diyarbakır ve Mardin'de seçilmişlerin mazbatası verilmedi!

İl Seçim Kurulu’na mazbataları almak için başvuruda bulunan HDP’nin Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve 4 merkez ilçenin seçilmiş belediye

İl Seçim Kurulu’na mazbataları almak için başvuruda bulunan HDP’nin Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve 4 merkez ilçenin seçilmiş belediye eşbaşkanlarına mazbataları verilmedi. HDP’den Mardin Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı seçilen Ahmet Türk’ün daha önce görevinden alınmasını gerekçe gösteren AKP, belediye başkanlığı mazbatasının kendi adaylarına verilmesini istedi.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanları Selçuk Mızraklı ve Hülya Alökmen Uyanık ile birlikte Yenişehir Belediyesi Eşbaşkanları Belgin Diken ve İbrahim Çiçek, Kayapınar Belediyesi Eşbaşkanları Necati Pirinççioğlu ve Keziban Yılmaz, Bağlar Belediyesi Eşbaşkanları Zeyyat Ceylan ve Zübeyde Zümrüt, Sur Belediyesi Eşbaşkanları Filiz Buluttekin ve Cemal Özdemir, belediye meclis üyeleri ile birlikte mazbatalarını almak üzere Kayapınar ilçesinde bulunan İl Seçim Kurulu’na dilekçe verdi.

HDP’li seçilmişler dilekçe vermeleri ardından polis ablukası altında olan İl Seçim Kurulu’nun önünde açıklamada bulundu. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı, 31 Mart seçimlerinin gerçekleştirilmesine rağmen YSK’nin seçim sonuçlarına dair yapması gereken açıklamayı ertelediğini belirterek, erteleme nedenlerinin ise kamuoyundan saklandığını söyledi. Mazbataları verilmeyen seçilmişler, yapılan açıklama ardından İl Seçim Kurulu’ndan ayrıldı.

İLGİLİ HABER: AKP’nin seçimi kaybeden Siirt adayı da mazbata istedi

AKP AHMET TÜRK’ÜN MAZBATASINA GÖZ DİKTİ

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) 31 Mart yerel seçimlerinde yüzde 56.24 oy alarak Mardin Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı seçilen Ahmet Türk’ün “KHK ile görevinden alındığını” iddia eden AKP Mardin İl Örgütü, mazbatanın ikinci en fazla oyu alana yani yüzde 38.53 oy alan AKP’nin adayı Mehmet Vejdi Kahraman’a verilmesini istedi. AKP’nin talebi İl Seçim Kurulu tarafından reddedildi. AKP Mardin İl Örgütü tarafından Mardin İl Seçim Kurulu’na yapılan başvuruda İçişleri Bakanlığı tarafından 17 Kasım 2016’da geçici olarak görevinden alınarak, yerine kayyum atanan Türk’ün “KHK ile görevinden alındığı” iddia edilerek, Türk’e mazbatasının da başvuru sonuçlanıncaya kadar verilmemesi istendi.

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika