Diyarbakır Nevruz kutlamasında Mithat Sancar’dan ‘Demokrasi İttifakı’ çağrısı

Diyarbakır Nevruz kutlamasında Mithat Sancar’dan ‘Demokrasi İttifakı’ çağrısı

HDP ve bileşenleri tarafından düzenlenen Nevruz etkinlikleri, Diyarbakır, Ankara, Van başta olmak üzere birçok ilde kutlanırken, Diyarbakır'daki etkinlikte konuşan HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, kapatma davasına değindi.

Diyarbakır, Ankara, Van başta olmak üzere birçok ilde HDP ve bileşenleri tarafından düzenlenen Nevruz etkinlikleri kutlanıyor. Diyarbakır'daki nevruz kutlamasında konuşan HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, kapatma davasına değinerek, "Newroz meydanlarını dolduran milyonlar diyor ki; 'Biz size boyun eğmeyeceğiz' " ifadelerini kullandı. Serbest bırakılan Ömer Faruk Gergerlioğlu, Ankara’da Emek ve Demokrasi Güçleri’nin katılımıyla düzenlenen Nevruz kutlamalarına katıldı. Burada Gergerlioğlu için, 'Halkın vekili' sloganları atıldı.

Diyarbakır, Ankara, Van, Batman ve Şırnak dahil olmak üzere birçok ilde HDP ve bileşenlerinin düzenlediği Nevruz kutlamalarından Diyarbakır'dakine katılan ve burada bir konuşma yapan HDP Eş Geneş Başkanı Mithat Sancar, tutuklu HDP'li siyasetçileri selamladı. Mithat Sancar, gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan HDP'li Ömer Faruk Gergerlioğlu'yla ilgili ise, "Desteğimiz onunladır. Bütün siyasi rehine arkadaşlarımız hepsi onurumuzdur. Onların mücadelesi ve mirası, mesajı, sesi, nefesi bizim sorumluluğumuzdur" dedi. HDP'ye yönelik baskıların son bulmadığını ifade eden Sancar, kapatma davasına yönelik şunları söyledi: "Sevgili kardeşlerim, sizin iradenizle parlamentoya gönderdiğiniz vekillerimizin vekilliklerini haksız ve hukuksuzca düşürüyorlar. Bundan önce bu dönem Leyla Güven’in, Musa Farisoğılları’nın vekilliğini düşürdüler. Amed halkının iradesine saldırdılar. Şimdi de Ömer Faruk Gergerlioğlu kardeşimizin vekilliğini düşürdüler. İradenizi gasp ettiler. Ama bununla da yetinmiyorlar. Bu sabaha karşı Gergerlioğlu vekilimizi sabah namazına kalktığında, abdest için lavabodayken, baskın yapıp gözaltına aldılar. İşte bu kadar kötü, bu kadar saygısızlar. Ama burada milyonlar var. Bütün Newroz meydanlarını dolduran milyonlar diyor ki; biz size boyun eğmeyeceğiz. Kötülüğüne geçit vermeyeceğiz. Bu ülkeye özgürlüğü, demokrasiyi, barışı hep birlikte getireceğiz. Söz olsun, mutlaka başaracağız. Mutlaka kazanacağız."

"BU HALKI NEREYE KAPATACAKSINIZ?"

"Siyasetle yenemedikleri HDP’yi, şimdi de savcılarını harekete geçirerek kapatmak istiyorlar" diyen Sancar, şöyle devam etti: "Sarayın talimatıyla bir dava açıyor Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı. Öyle bir iddianame ki hukuk tarihine büyük bir ayıp olarak geçecek. Buldukları tek şey bizim barış sesimizdir, özgürlük isteğimizdir, demokrasi çalışmalarımızdır. Başka bir şey yok. Peki, hadi diyelim HDP’yi kapattılar, ya bu halkı ne yapacaksınız. Hangi güç yeter bu halkı kapatmaya, bu inancı durdurmaya. Başaramayacaklar. Biz halkımızdan aldığımız güçle, demokratik siyasette ısrarımızı devam ettireceğiz. Biz halkımızın demokrasi, özgürlük ve barış umudunu, siyaset, barış yoluyla gerçekleştirmek için mutlaka hep birlikte yeni yollar yaratacağız. Yeni yollar açacağız.

"İŞTE BURADAYIZ, BU DA SİZE DERT OLSUN"

"HDP bir dükkan mı? Siz nereyi kapatıyorsunuz? HDP budur, HDP halktır, halk… HDP, umudun adresidir. HDP, bu ülkede özgürlük içinde, barış içinde yaşamın güvencesidir. HDP, bu ülkeye özgürlüğü de barışı da demokrasiyi de getirecek en büyük güçtür. Buna engel olmayacaksınız. Yaptıklarınızın hepsi yazıktır, ayıptır, günahtır. İşte buradayız, buda size dert olsun. Bu size dert olacak. Kaybedeceksiniz, kaybedeceksiniz, kaybedeceksiniz. Siz en iyi bildiğiniz yolları deneye deneye tükettiniz, kalmadı elinizde bir şey. Ne yapabilirsiniz daha. Zindanlarınız, savcılarınız, hileleriniz durduramıyor bizi. Çünkü biz direnen halkın umudu, gücüyüz. Ve biz biliyoruz ki direnmek, yaşamaktır."

"Biz gücümüzün farkındayız, biz gücümüzü haklılığımızdan, halkımızdan alıyoruz. İktidar bizden korkuyor. Çok haklı, ne yaptılarsa diz çöktüremediler. Üstelik onlara en acı seçim yenilgilerini de bizler tattırdık. 7 Haziran’da sandıklardan aldıkları cevabı unutmadılar. 31 Mart’ta, 23 Haziran’da sandıklarda aldıkları o cevabı, yedikleri o şamarı unutmasınlar. HDP yine kaybettirecek onlara. Biz istiyoruz ki hep birlikte kazanalım. Türkiye halklarıyla, özgürlüğü, barışı, eşitliği hep birlikte ülkenin evlatlarına verelim. Çağrımız demokrasi ittifakı çağrımızdır. Bu iktidar bu ülkeye hiçbir şey vaat edemiyor. Sadece zulüm, baskı, kötülük kaldı ellerinde. Buna karşı hep birlikte mücadele etmek, tarihe ülkenin halklarına karşı hepimizin ortak sorumluluğudur. Gelin bu yürüyüşü büyütelim."

"İKTİDARDAN BEKLEMİYORUZ"

"Bu ülkeye barışı, bu ülkenin halklarıyla birlikte getireceğiz. Biz iktidardan beklemiyoruz. Demokrasi güçlerinden bekliyoruz. Barışı iktidarların lütuf edeceği bir şey olarak değil, onurlu ve adil bir süreç olarak görüyoruz. Bunun ancak halklarla birlikte toplumdan yukarıya doğru inşa edileceğini biliyoruz. Gelin hep birlikte onurlu ve adil barışı inşa edecek yolu bulalım. Güçlü yürüyüşü gerçekleştirelim. Bu ülkeye barış ve özgürlüğü getirelim."

Ömer Faruk Gergerlioğlu, Ankara'daki kutlamada

Ankara’da Emek ve Demokrasi Güçleri’nin katılımıyla düzenlenen Nevruz kutlamalarına, gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan Ömer Faruk Gergerlioğlu da katıldı. Polis ekipleri tarafından üzeri aranmak istenen Gergerlioğlu, duruma tepki gösterdi ve kutlama alanına giriş yapmadı. Kalabalıktan 'Halkın vekili' sloganları yükseldi.

Cizre'deki kutlamaya emniyet güçlerinden müdahale

Öte yandan Cizre'deki kutlamaya polis müdahale etti.      

Kaynak:Haber Kaynağı

Yerel Gündem