Dolar, euro ve altın ne kadar oldu? İşte piyasalarda son durum

Dolar, euro ve altın ne kadar oldu? İşte piyasalarda son durum

ABD'de yaşanan olayların ardından dolar ve euroda düşüş yaşandı.

Trump yanlısı göstericilerin ABD Kongre binasının işgale varan protestolarının ortaya çıkardığı şiddet görüntüleri sonrasında dolar ve euro tarafında düşüşe yaşandı.

YURT DIŞI BORSALARI

ABD'de yaşanan Kongre baskını olaylarına rağmen Georgia eyaletindeki seçimleri kazanan Demokratların Senato'nun kontrolünü ele geçirmelerinin yarattığı daha fazla ekonomik teşvik  paketi beklentisi piyasalarda yükselişe sebep oldu. ABD vadelileri artıda hareket ederken Asya seansında da işlemler pozitif ağırlıklı devam ediyor. Japon ve Avustralya borsaları yüzde 1'in üzerinde artıda. Çin'de ise kazançlar yüzde 1'e yaklaşıyor.

DÖVİZ VE ALTINDA SON DURUM

Dolar 7.30 liranın altına gerilerken euro ise 9 liranın altına düştü. Gram altın da hem ons hem de dolardaki düşüş sebebiyle gerileme yaşandı. Kripto para birimi Bitcoin ise yüzde 5’e yakın primle 37 bin 700 dolar seviyesinde işlem görüyor.

TCMB Para Politikası Kurulu’nun sıkılaştırıcı adımları dolar ve euro tarafında gerilemeye sebep oluyor. ABD’de yaşanan olumsuz siyasi hava da döviz tarafındaki satışlara hız kazandırdı. Dolar 7.40 lira seviyelerinden 7.26 liraya kadar düşüş gözlendi. Euro ise 9.10 liradan 8.99 liraya kadar düştü. Gram altın ise 450 lira seviyesinde hareket ediyor.

BORSA GÜNE REKORLA BAŞLADI  

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, güne yüzde 0,64 değer kazanarak 1.515,04 puanla tüm zamanların en yüksek seviyesinden başladı.

Açılışta BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 9,62 puan ve yüzde 0,64 değer kazanarak 1.515,04 puanla rekor seviyeye çıktı.

Bankacılık endeksi yüzde 1,17 ve holding endeksi yüzde 0,65 yükseliş kaydetti. Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 1,92 ile Spor, tek gerileyen ise yüzde 0,21 ile orman, kağıt, basım oldu.

Dün yüzde 1,06 değer kazanarak günü 1.505,42 puandan tamamlayan BIST 100 endeksinde böylece tüm zamanların en yüksek kapanışı yaşandı.

Önceki ve Sonraki Haberler
Ekonomi