Dolar rekor üstüne rekor kırıyor. Altın uçuyor

Dolar rekor üstüne rekor kırıyor. Altın uçuyor

Dolar/TL kuru, Merkez Bankası’nın 23 Eylül'de beklentilerin aksine faiz indirmesi ve ABD tahvil getirilerinin yükselmesinin ardından, bugün bir rekor daha tazeledi. Kur, tarihi zirvesini bugün 9,10 ile gördü.

Dolar/TL'nin rekor yolculuğu hız kesmeden devam ediyor. Üst üste 4. günde de rekor seviyelerini güncelleyen dolar/TL'nin yeni zirvesi 9,10'u gördü. Gram altının satış fiyatı ise 521,98 TL olurken Euro da 10,52TL oldu.

Böylece eylül ayında dolar karşısında yüzde 7 değer kaybeden Türk Lirası'nın ekim ayının ilk yarısındaki değer kaybı ise yüzde 2 civarında oldu. 2020 sonuna göre değer kaybı ise yüzde 22'yi buldu.

MB'nin faiz indirimi

Merkez Bankası'nın sürpriz faiz indirimi ile başlayan ABD Doları'nın gelişen ülke para birimleri karşısında güçlenmesinin de etkisiyle Türk Lirası, dolar karşısında en fazla değer kaybına uğrayan para birimi oldu.

23 Eylül'deki faiz indirimiyle birlikte 8,80 seviyesini aşarak rekor güncelleyen dolar/TL, yükseliş trendiyle birlikte önce 9 lira seviyesini aştı.

Hafta başında geçilen 9 lira psikolojik sınırının üzerinde artmaya devam eden kur, bugün 9,08'i de aşmıştı. Gün içerisinde 9,10 ile en yüksek seviye olurken bu seviye aynı zamanda dolar/TL'deki yeni rekor olarak kayıtlara geçti.

Altın rekora koşuyor
Altının gram fiyatı, yeni güne de yükselişle başlamasının ardından, önceki kapanışın yüzde 0,2 üzerinde 512,6 liradan güne başladı. Saat 17.45 itibariyle 24 ayar külçe altının gram fiyatı ise dünkü kapanışa göre yüzde 1,81 yükselişle 523 lirayı geçti. Aynı dakikalarda çeyrek altın 845 lira, Cumhuriyet altını da 3 bin 461 liradan satılıyor.
 

Önceki ve Sonraki Haberler
Ekonomi