Dolar yılın en yüksek seviyesinde

Dolar yılın en yüksek seviyesinde

Dolar dünkü kayıplarının ardından değer kaybına karşı koymaya çalışırken, ABD’de faiz indirimi beklentilerinin kuvvetlenmesi ve koronavirüs salgını hakkındaki uyarıları ABD finansal varlıklarının gücü konusunda soru...

Dolar dünkü kayıplarının ardından değer kaybına karşı koymaya çalışırken, ABD’de faiz indirimi beklentilerinin kuvvetlenmesi ve koronavirüs salgını hakkındaki uyarıları ABD finansal varlıklarının gücü konusunda soru işaretleri yarattı. Güne 6.15 civarında başlayan Dolar/TL, Mayıs 2019'dan beri en yüksek seviyelerde seyrediyor.

ABD hisselerinin dün yüzde 3’e ulaşan sert kayıpları ile birlikte kuru yukarı yönlü baskılayacak küresel riskten kaçış sürüyor.

Hafta başında havacılık sektöründe %6’ya bankacılıkta %4’e yaklaşan, dolar/TL’de ise 6.16’nın üzerinin test edilmesiyle sonuçlanan sert satışların ardından piyasalarda jeopolitik gelişmeler ve küresel gelişmeleri takip ediliyor.

İç veri gündemi bulunmazken PPK özetleri ve Hazine’nin iç piyasada dolar cinsi sukuk ihracı sonuçları izlenecek.

Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilerde gerilim kaynağı olan Halkbank’ın ABD’nin İran yaptırımlarını ihlal etmek ile yargılandığı dava süreci de piyasalarda takip ediliyor.

Virüsün Avrupa ve Orta Doğu gibi coğrafyalara da yayılması sonrası küresel baskı dün kuvvetlenlendi ve Türkiye piyasalarında da oldukça dalgalı bir seyir izlendi. Türkiye’de ise Sağlık Bakanlığı açıklamasına göre karantina uygulaması var ancak henüz tespit edilmiş bir virüs yok.

Piyasalarda dün Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal’ın açıklamaları da takip edilirken Uysal’ın para politikası konusunda önceki mesajları tekrar etmesi ile TL’de bir etki görülmedi.

Asya borsaları ABD hükümetinin vatandaşlarına koronavirüs salgınına hazırlık yapmaları uyarısında bulunmasının ardından ABD borsalarındaki sert düşüşü ve ABD Hazine tahvil getirilerinin tarihi dip seviyeye inmesini takip ederek geriledi.

ABD’nin S&P 500 ve Dow Jones endeksleri dün %3’ün üzerinde düşüş kaydederek kayıplarını dördüncü güne taşıdı.

ABD’nin 10 ve 30 yıl vadeli Hazine tahvillerinin getirileri dün gördüğü yeni tarihi dip seviyelere yakın seyretti. Salgın hastalık endişesi ABD tahvilleri ve altın gibi güvenli liman varlıkların değer kazanmasını sağladı.

Dolar, altın ve ABD tahvilleri küresel endişelere karşı güvenli liman alımlarıyla sert değer kazançları yaşarken gelişmekte olan para birimleri ise güçlenen dolar karşısında sert değer kayıpları gösteriyor.

Dolar dünkü kayıplarının ardından değer kaybına karşı koymaya çalışırken, ABD’de faiz indirimi beklentilerinin kuvvetlenmesi ve koronavirüs salgını hakkındaki uyarıları ABD finansal varlıklarının gücü konusunda soru işaretleri yarattı.

Doların başlıca para birimleri karşısında seyrini izleyen endeks dün kapanışa kıyasla %0.1 artıda 99.092’de bulunsa da, geçen hafta gördüğü yaklaşık 3 yılın zirvesi olan 99.915’in %0.9 altında seyrediyor.

Brent tipi ham petrol ise Ocak ayı başındaki 72 dolardan 55 doların altına kadar geriledikten sonra bu sabah 55 dolar civarında. Bu düşüşün kalıcı olması enerjide dışa bağımlı olan Türkiye’nin ödediği enerji maliyetini ve cari açığı da aynı ölçüde azaltan bir gelişme.

Bankacılara göre küresel piyasalarda riskten kaçış, doların son dönemde güçlü seyri ile Libya ve Suriye kaynaklı jeopolitik endişeler dolar/TL’yi yukarı yönlü baskılayan en önemli unsurlar, kamunun döviz arzı ise TL’deki değer kaybını sınırlandıran en büyük etken konumunda.

TAHVİL GETİRİLERİ YÜKSELİŞTE, CDS TEKRAR 300 ÜZERİNDE

TCMB’nin tahvil portföyünü yaklaşık 20 milyar TL’den bilançosunun %5’ine yani 32-33 milyar TL’ye çıkarıyor olması tahvil piyasasını desteklese de son günlerde artan riskten kaçış düşüşü durdurmuş durumda.

Türkiye’nin 5 yıllık CDS’leri Ekim 2019’da 410 puanı aşması ardından 20 ayın en iyi risk iştahına işaret eden 240’a kadar gerilemişti. Ancak son birkaç haftada bu düşüş yerini yükselişe bıkratı ve CDS’ler 300 seviyesini aşmış durumda.

Gösterge 10 yıllık tahvilin ortalama bileşik getirisi geçen yıl Mayıs’ta %21 seviyesinden 10 puan geriledikten sonra yükselişte. Bu tahvilde getiri tek haneye yaklaştıktan sonra dün spot kapanışta %12.38 oldu.

Gösterge 2 yıllık tahvilde de seyir benzer şekilde. Ocak sonunda en son 2016 yılı son aylarında görülen %9.96 seviyesi test edildikten sonra getiriler yükselişte. Spot kapanışta ortalama bileşik getiri dün %11.89 seviyesindeydi. (REUTERS)

Önceki ve Sonraki Haberler
Son Dakika