Dolar/TL'den yeni rekor geldi!

Dolar/TL'den yeni rekor geldi!

Çin’de sanayi üretiminin artması ve petrol stoklarındaki azalma ile tekrar yükselişe geçen petrol bugün %2 primli işlem görüyor.

Deniz Engin

Çin’de sanayi üretiminin artması ve petrol stoklarındaki azalma ile tekrar yükselişe geçen petrol bugün %2 primli işlem görüyor. Dolar ise FOMC  öncesinde küresel piyasalarda düşüşte. Üretimdeki artış ve petroldeki toparlanma küresel borsaları desteklerken dolardaki zayıf seyir de gelişen ülke piyasalarına olan iştahı artırıyor.

Fed’in genişlemeci politikaya devam edeceği ve faiz-enflasyon halesi içinse daha vakit olacağı beklentisi risk iştahındaki genel seyri koruyor, buna ek olarak altın ise dolardaki zayıflık ile bu hafta yükseliş yaşıyor. Bu genel durumda TL varlıklar istenen uyumu sağlayamıyor, bunun nedeni ise göstergelerdeki bozulma ve faiz adımının atılmaması. Enflasyon ve cari açık gibi önemli göstergelerdeki yükselişe kurdaki hareketliliğin de eklenmesiyle TL, son aylarda negatif ayrışarak en çok değer kaybeden paralar arasında yer alıyor.
Günlük bazda Eylül ayında her işlem gününü yeni rekor seviyeyi görerek tamamlayan USD/TRY kuru bugün 7,5060’ı görerek yeni rekoru test etti. Gün içinde 7,47’ye sınırlı geri çekilme yaşayan kur, son saatte ise rekor tazeledi.

FOMC öncesi gelişen ülke paralarının tamamı dolar karşısında yükselirken wone, rand ve peso ilk 3’te yer alıyor. Gelişen ülke paraları arasında risk grubu en yüksek olan rand, Nisan ayında dolar karşısında rekor düşük seviyeye geriledi. Parasal ve mali teşviklerin küresel risk iştahını artırması ile Mayıs ayından beri bu varlıklarda yükseliş dolarda ise düşüş yaşanıyor. USD/ZAR bugün 16,3440 seviyesine gerileyerek Mart sonrası en düşüğü görürken TRY/ZAR ise bugün 2,17 ile 2 yılın en düşük seviyesine indi.
EUR/TRY dün 8,91’i aşarak rekor kırmasının ardından bugün 8,89’da işlem görürken GBP/TRY, sterlinin anlaşmasız brexit fiyatlamasındaki kaybını telafi etmesiyle yeniden 9,73’e yükseldi. CHF/TRY ise 8,28 ile bugün de rekor tazeledi.