'Dört bin askerle Rakka'ya giriyoruz'

'Dört bin askerle Rakka'ya giriyoruz'

Hükümete yakın Türkiye gazetesi yazarı Nuri Elibol, TSK’nın 3-4 bin personelle Rakka operasyonuna katılacağını öne sürdü. Türkiye Menbiç'e girmek isterken ABD Rakka operasyonu için bastırıyordu.Türkiye gazetesinin bugünkü...

Hükümete yakın Türkiye gazetesi yazarı Nuri Elibol, TSK’nın 3-4 bin personelle Rakka operasyonuna katılacağını öne sürdü. Türkiye Menbiç'e girmek isterken ABD Rakka operasyonu için bastırıyordu.

Türkiye gazetesinin bugünkü “4 bin askerle ilk hedef Rakka'' başlıklı sürmanşetinde, “Türkiye gazetesi olarak, üst düzey güvenlik birimlerinden El-Bab'ın alınması sonrası tekrar şekillenen sınır ötesi planlarını dinledik. Basında harekât önceliğinin Menbiç olduğu belirtiliyordu ancak öyle değil'' ifadeleri yer aldı.

“3-4 BİN PERSONELLE OPERASYONA DESTEK''

“Ankara, Türkiye'ye gelen ABD Genelkurmay Başkanı ve CIA Başkanı ile başta Suriye olmak üzere birçok konuyu detaylı şekilde görüştü'' denilen haberde, “Suriye'de Türkiye'nin eğittiği 10 bin ÖSO mensubu var. Bunların 7 bini cephede kullanılabilecek nitelikte. ABD'ye sunulan planda YPG'ye yer yok. Anlaşma sağlanırsa Türkiye, Rakka için özel görev kuvveti oluşturacak. TSK da 3-4 bin personelle operasyona destek verecek. ABD, YPG'nin Menbiç'i terk etmesini ve Fırat'ın doğusuna çekilmesini sağlayacak'' iddiaları yer aldı.

Nuri Elibol’un yazısında şu iddialar sıralandı:

“Türkiye ve ÖSO'nun katılımı ile Rakka'ya yapılacak operasyonun biraz zaman alacağı tahmin ediliyor. Zorlukları var ama El-Bab'da ciddi tecrübe kazanıldı. Öncelik Menbiç'te değil, Rakka'da olacak. Türkiye'nin ABD ile birlikte Rakka operasyonunu gerçekleştirmesi halinde ABD, ''YPG'nin Menbiç'i terk etmesini ve Fırat'ın doğusuna çekilmesini sağlayacak’ bilgisini verdi.''

turkiye-001.jpg