Fazıl Say "Dost taraf olur" sözleriyle paylaşım yaptı

Fazıl Say "Dost taraf olur" sözleriyle paylaşım yaptı

Fazıl Say 'Cumhurbaşkanına hakaret' suçlamasıyla 4 yıl 8'er ay hapisleri istenen Müjdat Gezen ve Metin Akpınar'a desteğini paylaşımıyla açıkladı.

Ünlü piyanist Say, 'Cumhurbaşkanına hakaret' suçlamasıyla 4 yıl 8'er ay hapisleri istenen Müjdat Gezen ve Metin Akpınar'a desteğini  gösterdi. Fazıl  Say, "Dost taraf olur. Ben bu sanatçıların dostuyum. Onlara müteşekkirim. Ve onlardan yana tarafım" açıklamasında bulundu.

Gazeteci Uğur Dündar’ın  2018 yılında Halk TV’de yayımlanan 'Halk Arenası' programındaki sözleri sebebiyle 'Cumhurbaşkanına hakaret' suçundan yargılanan Müjdat Gezen ve Metin Akpınar davasında savcı, esas hakkındaki mütalaasını açıkladı.

Sanatçı Müjdat Gezen ve Metin Akpınar'ın 4'er yıl 8'er aya kadar hapis ile cezalandırılmasını istedi. Bu cezaya yönelik tepkiler sürerken , fikirlerin farklı olmasının suç olamayacağını belirten Say, "Dost taraf olur. Ben bu sanatçıların dostuyum. Onlara müteşekkirim. Ve onlardan yana tarafım"  sözlerini sosyal medya hesabından paylaştı.

Dünyaca ünlü piyanistin destek paylaşımı

İnstagram hesabı üzerinden paylaşım yapan Say, şu ifadeleri kullandı: "İkisi de çok sevdiğim sanatçı. Düşünün, tüm ömrümüz boyunca bizi kimi zaman katıla katıla güldürdüler, kimi zaman da düşündürdüler. Üstün yetenekli, verimli, ve topluma fayda sağlayan şekilde öğretici iki insan; Metin Akpınar ve Müjdat Gezen. Her insana hitaben şunu söylemek isterim; Fikirler insanına göre farklı farklıdır, ve farklı olması suç değildir, farklı olması asıl olması gerekendir, fikir zenginliği iyi olandır, bu ülke için, bu dünya için ve insanlığın süregelen gelişimi için... Siyasi fikirler, inanç üzerine ya da sanatsal fikirler ve hatta spor üzerine, futbol üzerine güncel olaylar üzerine, salgın üzerine. Hepimizin farklı bakış açıları var. İktidar ve muhalefet üzerine de elbet... #metinakpınar ve #müjdatgezen bu toplumun dostudur, bu topluma sevgi ile emek ile alın teri ile değer üstüne değer katmışlardır. Bakın; ben “Düşünce suçu” denilen son derece “subjektif” konuda hataları olduğunu düşünmüyorum, ve bir “hata”dan bahsediliyorsa, bu her tarafa çekilebilir bir şeydir, - “düşünceler” sürekli hukuk önünde, “birilerinin” işine gelince veya gelmeyince. Şu salgın döneminde, el üstünde taşımamız gereken bu memleketin bu saygın sanatçılarına ben sahip çıkmaktan yanayım. Onların değerini bilmekten yanayım. Ve sanatçısı da devlet adamı da bu toplumda yer edinmelidir, düşünceleri en zıt noktada olsa bile. Dost taraf olur. Ben bu sanatçıların dostuyum. Onlara müteşekkirim. Ve onlardan yana tarafım!"

 

Kaynak:Haber Kaynağı

Kültür Sanat