Dövizden rekor üstüne rekor; akıllara Erdoğan'ın konuşması geldi

Dövizden rekor üstüne rekor; akıllara Erdoğan'ın konuşması geldi

Dolar, Euro ve Sterlin tarihi rekoru kırdı. Gün içerisinde yükselişini sürdüren dolar/TL kuru akşam saatlerinde 7,30'a ulaştı.

Dolar, Euro ve Sterlin tarihi rekoru kırdı.

Güncelleme: 17:40- Gün içerisinde yükselişini sürdüren dolar/TL kuru akşam saatlerinde 7,30'a ulaştı.

Güncelleme: 13:15- 7,15 TL seviyesine yükselen dolar, 1 saat için 7,27 seviyesini gördü! Çeyrek altın fiyatı 817,20 TL seviyesindeyken avro da 8,61 TL'ye yükseldi.

Güncelleme: 12:00- TL'de yaşanan sert değer kayıpları sonrası dolar/TL, 7,16 seviyesine kadar yükseldi; avro/ TL ise tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 8,50 seviyesini gördükten sonra 8,47'de dengeleniyor. 

 Erdoğan ne demişti?

Dövizin tarihi rekorunu kırmasının ardından, akıllara Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2018 yılındaki 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden önce “24’ünde bu kardeşinize yetkiyi verin, ondan sonra faizle şunla bunla nasıl uğraşılır göreceksiniz” ifadeleri akıllara geldi.

Erdoğan’ın söz konusu konuşmayı yaptığı 19 Haziran 2018 tarihinde dolar kuru 4,74 ve euro kuru 5,49 seviyesindeydi. Bugün ise dolar kuru 7,25’i, euro kuru ise 8,60’ı gördü. O gün faiz oranları yüzde 17,75 iken; bugün faiz yüzde 8,25 seviyesinde.

Döviz neden fırladı?

Para piyasası uzmanları TL'deki değer kaybını ve Dolar/TL kurundaki yükselişi birkaç temel nedene bağlıyor.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre; enflasyonun çift hanelerde kalmaya devam etmesine karşın Merkez Bankası'nın son bir yıl içerisinde politika faizini yüzde 24 seviyesinden yüzde 8,25'e kadar indirmesinin TL'nin cazibesini azalttığı ve yatırımcıların TL varlıklara olan ilgisinin azaldığı belirtiliyor.

Enflasyonun yüksek seyretmesine karşın faiz indirimlerinin sürmesi sonucunda Türkiye negatif reel faiz veren bir ülke konumuna gelmiş durumda.

Bir diğer gerekçe Merkez Bankasının (TCMB) döviz rezervlerinin Türkiye'nin TL'yi destekleme kapasitesine olan güveni azaltması olarak dile getiriliyor.

TL'nin baskı altında olmasına yol açan bir diğer neden ise koronavirüs salgını nedeniyle ülkeye döviz girişinde yaşanan düşüş olarak öne çıkıyor.

Reuters haber ajansı, para piyasası traderlarının yaptığı hesaplamalara göre Merkez Bankası ve kamu bankalarının 2019'un başından bu yana TL'yi desteklemek için piyasaya yaklaşık 110 milyar dolar sattığını aktarıyor.

Bu yolla piyasadaki döviz likiditesinin artırılması ve TL'nin desteklenmesi amaçlanıyor.

Yaz sezonunda Türkiye'ye gelen yabancı turist sayısında yaşanan düşüş, turizm gelirlerinin geçen yılların oldukça gerisinde kalmasına yol açmış durumda.

 

Önceki ve Sonraki Haberler
Ekonomi