Dr. Ekrem Keskin: Meme Büyütme Hangi Durumlarda Yapılır?

Dr. Ekrem Keskin: Meme Büyütme Hangi Durumlarda Yapılır?

Göğüsler kadınlarda güzellik göstergesi olarak bilinmektedir ve her kadın dolgun göğüslere sahip olmak ister.

Memelerin boyutlarından memnun olmayan kişilerin tercih ettiği meme büyütme operasyonları genel olarak kadınlar tarafından yaptırılan bir uygulamadır. Memelerin küçük olduğunu düşünen, simetri bozuklukları yaşayarak kalçalarıyla orantısızlığını düzeltmek için, memeyi farklı nedenlere bağlı olarak kaybettikleri için yeniden oluşturma aşamasında göğüs büyütme operasyonu yapılabilir.

Meme Büyütme Estetiği

Göğüsler kadınlarda güzellik göstergesi olarak bilinmektedir ve her kadın dolgun göğüslere sahip olmak ister. Meme büyütme operasyonları kadınlar arasında yaygın olarak tercih edilen ve memelere hacim kazandırmak amacıyla farklı yöntemler uygulanarak yapılan cerrahi operasyonlardır. Bazı durumlarda implant kullanılarak bazen ise yağ dokularının nakliyle gerçekleştirilen operasyonlar gelişen teknoloji sayesinde başarılı bir tedavi şeklidir.

Meme Büyütme Hangi Durumlarda Yapılır?

Meme büyütme operasyonları küçük göğüslü kadınlara memelere hacim kazandırmak için yapılmaktadır. Göğüslerin küçük olması, kalça ve göğüsler arasında bir orantısızlık olması, farklı nedenlere bağlı olarak meme kaybı, sarkma ve doğumdan sonra göğüslerin küçülmesi gibi durumlar söz konusu olduğu zaman göğüslerin büyütülmesi amacıyla ya da yeniden oluşturulması için bu cerrahi operasyona ihtiyaç duyulmaktadır.

Meme Büyütme Yöntemleri Nelerdir?

Göğüslerin hacim kazandırılması ya da yeniden oluşturulması için yapılan estetik müdahaleler farklı yöntemlerle yapılmaktadır. Hastanın durumu ve uzman hekimin muayene sonrası verdiği karara bağlı olarak yöntemler değişmektedir. İmplantlar kullanılarak yapılan göğüs büyütme yönteminin yanı sıra yağ dokusu ve kök hücreler kullanılarak da yapılan göğüs büyütme operasyonları mevcuttur. Her iki yöntemde hastanın uygunluğuna göre başarılı bir şekilde uygulanmaktadır.

Meme Küçültme Öncesi Hazırlık Detayları Nelerdir?

Küçültme ameliyatları genel olarak kadınlarda doğum ya da kilo alıp verme sonrasında göğüslerin toparlanması için yapılan cerrahi müdahalelerdir. Meme küçültme ameliyatı öncesinde her cerrahi müdahalede olduğu gibi bazı hazırlık aşamaları mevcuttur. Fiziki muayenenin yanı sıra kişilerin iyileşme sürecinin hızlanması ve operasyonun başarılı geçmesi adına sigara ve benzeri mamülleri bırakması, kan sulandırıcı ilaçların kesilmesi, operasyon süreci hakkında detaylı bilgi alması önem taşır.

Meme Küçültme Sonra Nelere Dikkat Edilmeli?

Operasyon sonrasında göğüslerin toparlanması açısından sporcu sütyeni uzman hekimin tavsiye ettiği süre kadar kullanılmalıdır. Bir süre özellikle ilk hafta dik durmak, sırt üstü pozisyonda yatmak önemlidir. Pansumanlara düzenli olarak gitmek enfeksiyon riskini azaltacağı ve iyileşme sürecinin hızlandırması açısından önemli olacağı için ihmal edilmemesi gereken bir durumdur. Ağırlık kaldırarak ağır egzersizlerden kaçınılmalı ve bir süre göğüs kaslarını zorlayacak durumlardan uzak durulmalıdır.

Meme Dikleştirme Nasıl Yapılır?

Hamilelik ve aşırı kilo alıp verme gibi durumlarda kadınlarda göğüs sarkması ya da şekil bozuklukları meydana gelebilir. Bu gibi durumların söz konusu olma halinde göğüslerin toparlanması açısından yapılan estetik müdahaleye meme dikleştirme denmektedir. Bu operasyonlar memelerin dik olmasını sağlarken aynı zamanda estetik açıdan güzel bir görünüm almasına yardımcı olmaktadır. Genel anestezi altında 2 saat süren operasyonda memelerin alt kısımlarına protezler yerleştirilerek memelerin toparlanması sağlanır.

Meme Dikleştirme Kimler Olmalı?

Her estetik operasyonda olduğu gibi memelerin dikleştirmesi içinde bazı kriterlere sahip olan hastalar önem taşır. Meme dikleştirme operasyonu için kişilerin 18 yaşını doldurmuş, sağlıklı ve fiziki gelişimini tamamlamış bireyler olması gereklidir. Bu kriterlere sahip olup memelerinde sarkma problemleri yaşayan her birey bu operasyonu yaptırabilmektedir. Bazı hastalarda ameliyat izleri sorun olmaktadır. Bu nedenle operasyon öncesinde uzman hekim tarafından hasta bilgilendirilmeli ve iz kalmasını sorun edecek kişilere operasyon önerilmemelidir. Oldukça güvenli ve başarılı bir operasyon olmasının yanı sıra günümüz teknolojisinde acısız bir şekilde tamamlanmaktadır.

Kadın