DSÖ’ye uluslararası soruşturma başlatılıyor

DSÖ’ye uluslararası soruşturma başlatılıyor

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)'nün koronavirüsü ele alış biçiminin bağımsız bir uluslararası soruşturmayla incelenmesi çağrısında bulunan karar tasarısı kabul edildi.Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) koronavirüsü ele...

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)'nün koronavirüsü ele alış biçiminin bağımsız bir uluslararası soruşturmayla incelenmesi çağrısında bulunan karar tasarısı kabul edildi.

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) koronavirüsü ele alış biçiminin bağımsız bir soruşturmayla incelenmesi çağrısında bulunan karar tasarısı, DSÖ’nün en üst karar alma organı olan Dünya Sağlık Asamblesi’nde oybirliğiyle kabul edildi. Avrupa Birliği’nin (AB) hazırladığı tasarı metni, Asamble’nin internet üzerinden 73’üncü toplantısında 194 üyeden hiçbirinin karşı çıkmaması sonrasında onaylandı.

Küresel salgın (pandemi) kararını geç ilan etmekle eleştirilen DSÖ’ye ve virüsün kökenlerine ilişkin bir soruşturma yürütülmesi çağrısında bulunan metin AB tarafından hazırlanmış ve bugünkü toplantıdan önce, Rusya ile ABD dahil, 100’ü aşkın ülkenin imzasını almıştı.

Trump’tan DSÖ’ye 30 gün süre

ABD ‘HEMEN’ BAŞLAMASINI İSTİYOR

Onay sonrasında uluslararası bir ‘tarafsız, bağımsız ve kapsamlı’ soruşturma başlatılması planlanıyor. Bununla birlikte, henüz kesin bir tarih belirlenmiş değil. ABD’nin DSÖ’deki misyonu ise kararın benimsenmesinden sonra yaptığı açıklamada, soruşturmanın ‘hemen’ başlaması çağrısında bulundu.

Kararın, ABD Başkanı Donald Trump’ın dün gece DSÖ’ye gönderdiği ültimatom mektubunun ardından gelmesi de dikkat çekti. Trump mektupta, çalışmalarını 30 gün içinde iyileştirme taahhüdünde bulunmaması halinde ABD’nin DSÖ’ye maddi desteğini kalıcı olarak kesme tehdidinde bulunmuştu.

Kaynak:Haber Kaynağı