DTK, şeriat isyancısı Şeyh Sait eleştirilerinden rahatsız

DTK, şeriat isyancısı Şeyh Sait eleştirilerinden rahatsız

Tarihten BilgilerCumhuriyet ilanından sonraki ilk yıllara denk gelen 1925 yılında, Şeyh Sait şeriat isteğiyle gerici bir ayaklanma başlatmıştı. Cumhuriyete karşı olan Şeyh Sait bugün sadece "Kürt kimliği" taşımasından dolayı belli...

Tarihten Bilgiler

Cumhuriyet ilanından sonraki ilk yıllara denk gelen 1925 yılında, Şeyh Sait şeriat isteğiyle gerici bir ayaklanma başlatmıştı. Cumhuriyete karşı olan Şeyh Sait bugün sadece "Kürt kimliği" taşımasından dolayı belli çevreler tarafından kahraman ilan edilerek tarihsel gerçekliğine bakılmaksızın heykeli dikilmişti.

ÇEŞİTLİ ÇEVRELERİN TEPKİSİ VE TUTUMU

HDP listelerinden aday adayı olan isimlerin, Şeyh Sait hakkında eleştiriler yapması üzerine belli çevreler bundan rahatsız oldu. Her ne kadar ironik olsada "Demokratik" ismini taşıyan Demokratik Toplum Kongresi(DTK) bunlardan biriydi.

DTK'nın yayımladıkları basın bildirisi:

"HDP listelerinden aday adayı olduğu söylenen bazı kişilerin, Kürt halkının ulusal şahsiyeti ve liderlerinden Şeyh Sait’e ilişkin  yaptığı kabul edilemez ve çirkin değerlendirmeler, sosyal medya hesaplarında  paylaşıma sokulmuştur.

Şunun çok açık olarak bilinmesini isteriz; Şeyh Sait  Kürt halkının Ulusal Kurtuluş mücadelesinin  son derece önemli bir şahsiyeti ve liderlerinden biridir.

Kürt halkını gerek Türkiye Parlamentosunda, gerekse de  herhangi bir kurumunda  temsil etmek   iddiasında olanların, halkımızın siyasal ve manevi değerlerine saygılı olması,  halkımız ve onun bütün kurumları açısından son derece önemlidir,  aynı zamanda da ilkesel bir tutumudur.

Halkımız ve halklarımız  adına siyaset yapma iddiasını taşıyan her kesin , bu  değerlere   saygılı olması ve değer vermesi  siyaset ahlakının ve etik değerlerin bir gereğidir. Değerlendirme açısından da bizler açısından bir ölçüdür.

Şeyh Sait’le ilgili ortaya atılan iddiaları reddediyor ve kınıyoruz.  Halkımızın da bu hassasiyet içerisinde değerlendirme yaptığımızı bilmesini son derece  önemsiyoruz."

seyh-sait.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem