Dünya Bankası, El Salvador'un Bitcoin kararını desteklemiyor

Dünya Bankası, El Salvador'un Bitcoin kararını desteklemiyor

El Salvador'un Bitcoin'i yasal para birimi olarak tanıma kararı, Dünya Bankası'ndan destek görmedi.

Dünya Bankası, El Salvador'un yardım talebini reddetti. BBC'de yer alan habere göre, Dünya Bankası, El Salvador'un Bitcoin'i yasal para birimi olarak kullanma kararına yönelik, şeffaflık ve Bitcoin madenciliğinin çevreye olumsuz etkileri endişesi olduğunu açıkladı. 

Dünya Bankası'nın uygulamada yardım etmeyi reddetmesi, El Salvador'un Bitcoin'i ülke genelinde üç ay içinde kabul edilen yasal para birimi hâline getirmekte zorlanmasına yol açabilir.

El Salvador Maliye Bakanı Alejandro Zelaya, Dünya Bankası'ndan teknik yardım talebinde bulunduğunu açıklamıştı. Zelaya, IMF'yle de Bitcoin konusunda görüşmeler olduğunu, IMF'nin uygulamaya "karşı olmadığını" söylemişti. Öte yandan IMF, El Salvador'un Bitcoin kararının "makroekonomik, finansal ve hukuki sorunlar yaratabileceğini" söylemişti. 

Dünya Bankası Sözcüsü, yaptığı açıklamada "El Salvador'a para birimi şeffaflığı ve düzenleyici süreçler gibi çeşitli alanlarda yardımcı oluyoruz. Hükûmet, Bitcoin konusunda bizden destek talep etse de bu, Dünya Bankası'nın destekleyebileceği bir şey değil" dedi. 

 

 

     

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :