Dünya Denizciler Günü’nün ardından (2020)

Dünya Denizciler Günü’nün ardından (2020)

Dünyada dış ticaretin yüzde 90’ının deniz yolu ile yapıldığını anımsarsak, 70 bini aşkın ticaret gemisinde çalışan 1,2 milyondan fazla denizcinin ne denli

Dünyada dış ticaretin yüzde 90’ının deniz yolu ile yapıldığını anımsarsak, 70 bini aşkın ticaret gemisinde çalışan 1,2 milyondan fazla denizcinin ne denli önemli insanlar olduğu ortaya çıkar.

2010’dan bu yana her yıl Birleşmiş Milletlerce resmî olarak belirlenmiş 25 Haziran Dünya Denizciler Günü (DDG) farklı bir tema ile kutlanmaktadır. Son birkaç yılın ana temalarına bir bakalım.

2016: Denizde hepimiz için / 2017: Denizciler farkeder / 2018 : Denizcilerin iyilik hali / 2019: Denizci kadınların güçlendirilmesi ve Cinsiyet eşitliği idi.

2020 DDG TEMASI : DENİZCİLER ANAHTAR EMEKÇİLERDİR

Bu yıl 10. kez kutlanan DDG‘nün ana teması “Denizciler Anahtar Emekçilerdir” biçiminde belirlenmiş. Gerçi bizim İMEAK Deniz Ticaret Odası bu temayı “Denizciler kilit çalışanlardır” biçiminde çevirmiş ama bizce “Seafarers are 'Key' workers” temasındaki “Key” kilit değil, anahtardır. Kilit başka bir sözcük olup, başka bir anlam vurgular. Düzeltmiş olalım.

Denizciler COVID-19 salgınında ön cephedeler ve yaşamsal önemdeki gıda, ilaç ve tıbbi malzemeler gibi şeylerin akışının sürmesinde temel bir rol oynamaktadırlar. Fakat kriz denizciler için, limanlara yanaşma, bütünleme ikmali, mürettebat değişimi ve ülkeye geri dönme konularındaki güçlükler ve belirsizlikleri de içeren biçimde güç çalışma koşullarına yol açıyor.

Bu yılki kutlamalarda denizcilerin fedakarlıkları ve yaşadıkları sorunlar bağlamında kritik emekçiler olarak ayrımına varmanın yanı sıra, salgın boyunca onlara destek, yardım ve seyahat seçenekleri sağlamak gerekliliğine dikkat çekilmek istenmiştir. Birçok denizci aylar boyu evden uzaktalar ve seyahat kısıtlamaları nedeniyle ne zaman eve dönebileceklerine ait kesinlik bulunmuyor.

Herkesin bu konuda farkındalık sağlayarak, denizcilere bu hak ettikleri saygıyı göstermesi gerektiğinin altı çizilmektedir.

IMO Genel Sekreteri Kitack Lim bu yılki Dünya Denizciler Günü mesajında şunları vurgulamış: “Denizcilerin işleri temel ve benzersizdir; diğer anahtar emekçiler gibi denizciler bu küresel kavganın ön cephesindeler. Teşekkürlerimizi hakkediyorlar. Hükümetlerden sadece salgın döneminde değil, her zaman hızlı ve kararlı insani yardımları hak ediyorlar ve buna gereksinim duyuyorlar.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres de tüm dünyadaki denizcilere çalışmaları için teşekkür edip, onları selamladı; tüm ülkeleri denizcileri anahtar önemde emekçiler olarak kabul ederek onları onurlandırmalarını, gerekli seyahat, mürettebat değişimi ve ülkelerine dönebilme konusunda onlara yardımcı olmaya çağırdı.

SONSÖZ

Deniz taşımacılığının oligopolist şirketlerce kurulu bir düzeni var, bu pek ayrıntıları bilinmeyen bir konudur. Deniz taşımacılığının hem denizcilere hem de doğaya maliyetleri hiç de görüldüğü gibi değildir. Ayın karanlık yüzünü öğrenmek için size "Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali"nde gösterilmiş bir filmi izlemenizi önereceğim. Hüzünlenecek, kızacak ve hatta köpüreceksiniz. İşte bağlantı adresi:  

ABC Kritik