Dünya genelinde 600'den fazla gazeteci koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdi

Dünya genelinde 600'den fazla gazeteci koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdi

Koronavirüs salgının başlamasından bugüne kadar dünyada 600'den fazla gazetecinin koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdiği açıklandı.

İsviçre'nin Cenevre kenti merkezli sivil toplum kuruluşu Press Emblem Campaign (PEC), mart başından bu yana 59 ülkeden 602'den fazla gazetecinin koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdiğini açıkladı.

GÜNDE 2 GAZETECİ...

PEC'ten yapılan yazılı açıklamaya göre, salgın başından bu yana geçen 10 aylık sürede günde ortalama 2 gazeteci koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti.

EN FAZLA ÖLÜM LATİN AMERİKA'DA

Salgında en çok gazeteci ölümü 303 ile Latin Amerika ülkelerinde kaydedildi.

Asya'da 145, Avrupa'da 94, Kuzey Amerika'da 32 ve Afrika'da 28 gazeteci virüs nedeniyle öldü.

Peru'da 93, Brezilya'da 55, Hindistan'da 53, Meksika'da 45, Ekvador'da 42 ve Bangladeş'te 41 gazeteci yaşamını yitirdi.

TÜRKİYE'DE 17 GAZETECİ YAŞAMINI YİTİRDİ

Salgını en ağır geçiren ülkelerden İtalya'da ise 37 gazeteci yaşamını yitirdi. ABD'de 31, Pakistan'da 22, Türkiye'de 17 gazeteci koronavirüs nedeniyle öldü.

Virüs, İngiltere'de 13, Panama'da 11, Bolivya'da 9, Afganistan, Dominik Cumhuriyeti, Nijerya ve Rusya'da 8'er gazeteciyi yaşamından etti.

PEC, bazı ülkelerin gazetecilerin ölümlerini raporlamadığı veya hayatını kaybeden gazetecilere test yapılmadığı için gerçek rakamların çok daha yüksek olduğu ve gazetecilerin ölümlerine dair istatistiklerin yanıltıcı olabileceği uyarısında bulunuyor.

 

Kaynak:Haber Kaynağı

Önceki ve Sonraki Haberler
Otomotiv