Dünya yazarı Alaattin Aktaş: TÜİK'in akaryakıt fiyatlarını nasıl ortalamadan düşük aldığının sırrı çözüldü

Dünya yazarı Alaattin Aktaş: TÜİK'in akaryakıt fiyatlarını nasıl ortalamadan düşük aldığının sırrı çözüldü

"Zammın öğrenildiği günlerdeki satış miktarı, diğer günlere göre fazla oluyor. İşte bu aşamada TÜİK’in o hassas ölçümü devreye giriyor''

Gazeteci Alaattin Aktaş, "TÜİK'in Enflasyon hesaplamasında akaryakıt fiyatlarını nasıl olup da ortalamadan daha düşük aldığının sırrı çözüldü: Fiyat, satış miktarıyla ağırlıklandırılarak hesaplamaya dahil ediliyormuş, kesinlikle doğru bir yöntem. Ama aynı yöntemin başta otomobil olmak üzere diğer kalemler için de uygulanması gerekir. Otomobilde bu yöntem izlenir mi kuşkuluyuz; çünkü o zaman enflasyon daha yüksek görünür." dedi.

Aktaş, TÜİK'in akaryakıt fiyatlarına zam geleceği haberinin duyulduğu gün insanların zamdan kurtulmak için akaryakıt aldığı günlere işaret ederek "Zammın öğrenildiği günlerdeki satış miktarı, diğer günlere göre fazla oluyor. İşte bu aşamada TÜİK’in o hassas ölçümü devreye giriyor.

Bugün benzinin litresi örneğin 28 lira ve gece yarısı 2 lira zam gelecek ve yarınki fiyat 30 lira olacak. Vatandaş bugün akın etti istasyonlara ve örneğin 1.000 litre benzin satıldı. Ertesi gün ise 30 liralık fiyattan ancak 400 litre satış gerçekleşti. TÜİK, '28 ve 30’un ortalamasını alıp 29 demek doğru olmaz; fiyatı satış miktarıyla ağırlıklandırmak gerek' yaklaşımıyla hesaplama yapıyor ve doğal olarak ortalama fiyat 29’un altında kalıyor." diye ifade etti.

Ekonomi