‘Dünyada pandemi sonrası feminist hareketin sesi daha güçlü çıkacak’

‘Dünyada pandemi sonrası feminist hareketin ... Dünya genelinde salgın döneminde kadına karşı ev içi şiddetin artış gösterdiğine dikkat çeken Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Uzmanı Elif Şahin,

Dünya genelinde salgın döneminde kadına karşı ev içi şiddetin artış gösterdiğine dikkat çeken Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Uzmanı Elif Şahin, “Özellikle gelişmemiş ve gelişmekte olan ülkelerde salgının olumsuz etkileri, kadınların hali hazırda deneyimledikleri sosyoekonomik istikrarsızlık ve cinsiyet eşitsizliği üzerinden kendini göstermeye başladı. Salgından sonra feminist hareketin sesi daha gür çıkacak” dedi.

Dünyanın Covid-19’un yarattığı krizin ekonomik sonuçlarıyla yüzleşmeye başladığını belirten konuşan İstanbul Gelişim Üniversitesi’nden Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Uzmanı Elif Şahin, “Salgının toplumsal cinsiyete bağlı ayrımcılık ve şiddet açısından yaratacağı sonuçlar da tartışılmaya başlandı. Özellikle Arap dünyasında kadınların iş gücüne katılımındaki düşüş feminist hareketin kriz döneminde sesini yükseltmesi için önemli bir fırsat olarak görülüyor” diye konuştu.

“VURGUYU ARTIRACAK”

Mart ayında gerçekleşen Birleşmiş Milletler (BM) Kadının Statüsü Komisyonu toplantısı hakkında konuşan Elif Şahin, “Toplantıda ortaya konan Feminist Covid-19 politikasının temel odak alanları gıda güvenliği, sağlık hizmeti, kadına yönelik şiddet, ekonomik eşitsizlik olarak belirlendi. Bu da salgınla mücadelede kadın hakları ve cinsiyet eşitsizliği olgularının varlığına yapılan vurguyu artıracaktır” ifadelerini kullandı.

Şahin konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Pandemi döneminden sonra yeni küresel sistem tartışmaları ve finansal beklentiler üzerine çizilen senaryolar feminist sivil toplum kuruluşları ve kadın örgütlerinin de pandemi dönemi ve sonrası sosyal-ekonomik eşitsizlik, kadına yönelik şiddet ve bilgiye ulaşma hakkı gibi odak alanlarını gölgede bırakma riski oldukça yüksek görünüyor. Dolayısıyla kriz döneminde ayrımcılık ve olumsuz sonuçlardan en çok etkilenebilecek kırılgan kesimin başında gelen kadınların sivil toplum ve uluslararası alanda örgütsel temsili daha da önem arz etmektedir.”

“FEMİNİST HAREKETİN MANEVRA ALANI GENİŞLEYECEK”

Covid-19 ile mücadele sürecinde mücadelenin merkezine kadınların ihtiyaçlarının ve cinsiyet eşitliğinin yerleştirilmesi gerektiğini belirten Şahin, “Bu da feminist hareketin sivil toplumdaki manevra alanını genişletecektir. Aksi takdirde kadınların salgın döneminde karar alma süreçlerine katılımının arka planda kalacak olması ataerkil yapının otoritesini pekiştireceğine yönelik endişeler de ayrıca tartışılmakta, patriarkal yapının gücünün konsolide olmasının kadın hakları ve eşitlik konuları üzerinde salgın dönemi ve sonrasında olumsuz etki yaratacağı beklentileri görülmektedir” dedi.

"‘Dünyada pandemi sonrası feminist hareketin sesi daha güçlü çıkacak’" haberi, 16 Mayıs 2020 tarihinde yazılmıştır. Yaşam kategorisi altında bulunan ‘Dünyada pandemi sonrası feminist hareketin sesi daha güçlü çıkacak’ haberi 2020 yılına aittir. Bu haberin yanı sıra sayfamızda birçok güncel bilgi ve son dakika haberler yer almaktadır. ‘Dünyada pandemi sonrası feminist hareketin sesi daha güçlü çıkacak’ 2024 konusundaki bu haber içeriği objektif bakış açısının yansımasıdır. Yaşam konusunda 28 Şubat 2024 tarihlidir, bugüne ait güncel gelişmelerden haberdar olmak için bizi Twitter ve Facebook sayfalarımızdan takip edin.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON HABERLER
 1. 09:01 Gazeteci Şaban Sevinç canlı yayında küfür etti
 2. 08:51 Erdoğan Aktaş: Şevki Yılmaz bana rüşvet teklif etti
 3. 08:48 Elektrikli otomobil bataryaları için yeni çözüm: Çin'e bağımlılık azalabilir
 4. 08:43 Ebru Gündeş'in evlendiği Murat Özdemir'in eski eşinden göndermeli paylaşım geldi
 5. 08:39 Eski sevgilisi, Fırat Tanış için uzaklaştırma kararı aldırdı
 6. 08:36 Karar Resmi Gazete'de yayımlandı: Dövizle ödeme yasağı kaldırıldı
 7. 08:31 Çetin Doğan, cezaevinden mektup gönderdi: Beni ve Sayın Kavala’yı benzer bahane ile hapiste tutuyor
 8. 08:25 Hak arayana ev hapsi: AK Partili belediyenin inşaatında çalışan sendikacılara ev hapsi
 9. 08:21 ‘Türk Escobar’ın oğlu, bakanlıktan yatırım teşviği almış
 10. 08:17 Yargıda emniyet müdürü krizi: Hakimi hakime şikayet etti
 11. 08:11 Sözcü yazarı Rahmi Turan: Emekli komutanların ölmeleri mi bekleniyor?
 12. 08:08 Fenerbahçe’de mi, yoksa siyasette mi derken, iki ilimizde küçük ölçekli yer sarsıntıları yaşanmış
 13. 08:05 Meteoroloji’den İstanbul, Ankara ve İzmir için uyarı: Çok yoğun geliyor
 14. 01:28 İliç’teki ölüm madeni heyelansız da can almış!
 15. 01:22 Güzellik ve Sağlık İçin İdeal: Zeytinyağı ve Limonun Şaşırtıcı Gücü!
 16. 01:14 Icardi'den Fenerbahçe'ye gönderme!
 17. 01:07 Fenerbahçe Teknik Direktörü Kartal: Ankaragücü Mağlubiyetiyle Ders Çıkaracağız
 18. 00:59 Gazze'de ateşkes olacak mı? Beyaz Saray Biden'dan daha "temkinli" davranıyor
 19. 00:58 Arp Sanatçısı Zeynep Öykü, İstanbul’da Sahne Alacak
 20. 00:44 Dünyayı yöneten 7 aileden biri olan Rothschild Ailesi'nin lideri ve 'en zengin'i öldü!
Yaşam Haberleri