Dünyayı en çok kirleten ünlüler

Dünyayı en çok kirleten ünlüler

ABD'li şarkıcı Taylor Swift, dünyayı en fazla kirleten ünlü oldu. Pazarlama şirketi Yard analistleri, Swift'in özel jetinin 1 Ocak ile 19 Temmuz arasında 170 uçuş gerçekleştirdiğini söyleyen bir rapor yayınladı.

Swift, sosyal medyada 'bu yılın şimdiye kadarki en büyük karbondioksit emisyonuna neden olan ünlüsü' olarak etiketlendi. Şarkıcının yıl içinde toplam uçuş emisyonlarının 8 bin 293 ton veya ortalama bir kişinin toplam yıllık emisyonlarından bin 184 kat daha fazla olduğu iddia edildi.

Pazarlama şirketi Yard analistleri, Amerikalı şarkıcı Taylor Swift'in özel jetinin 1 Ocak ile 19 Temmuz arasında 170 uçuş gerçekleştirdiğini iddia eden bir rapor yayınladı. Swift, sosyal medyada 'bu yılın şimdiye kadarki en büyük karbondioksit (CO2) emisyonuna neden olan ünlüsü' olarak etiketlendi. Şarkıcının yıl içinde toplam uçuş emisyonlarının 8 bin 293 ton veya ortalama bir kişinin toplam yıllık emisyonlarından bin 184 kat daha fazla olduğu iddia edildi.

Araştırma, Swift'in havada 22 bin dakikadan fazla zaman harcadığını, bunun da 16 güne eşdeğer olduğunu ortaya koydu. Euronews'te yer alan habere göre şarkıcının menajeri, özel jet kullanmasına yönelik eleştirilere yanıt vererek, emisyonlardan yalnızca kendisinin sorumlu olmadığını iddia etti ve popstarın uçağı başkalarına düzenli olarak 'ödünç verdiği' kaydedildi. Uçağı ödünç aldığı belirtilen ünlüler arasında boksör Floyd Mayweather, rapçi JAY-Z, şarkıcı Blake Shelton, yönetmen Steven Spielberg, reality şov yıldızı Kim Kardashian ve aktör Mark Wahlberg var.


Listenin ikinci sırasında ise Kylie Jenner var.

Birçok ünlü, eleştirilerin hedefinde
Bunun yanı sıra rapçi Drake de son zamanlarda özel jetiyle bir dizi kısa uçuş yaptığı gerekçesiyle eleştiri oklarının hedefi oldu. Eleştirilere yanıt veren rapçi, o uçuşlar sırasında uçakta olmadığını iddia etti.

Yard'ın çevreyi kirleten en büyük ünlüler listesinde de yer alan Kylie Jenner da özel jetiyle sadece 17 dakika süren bir uçuş yaptığı iddiasıyla ciddi eleştiriler almıştı. Erkek arkadaşı Travis Scott ile ayrı ayrı özel jetlerinin önünde Instagram'da 'benimkini mi yoksa seninkini mi alalım?' başlıklı bir fotoğraf yayınlanmıştı.


Sosyal medyada lince uğradılar
Ünlülerin uçaklarını takip eden otomatik bir Twitter hesabı, 12 Temmuz'da kısa bir yolculuğun rotasını yayınlayarak konuya dikkat çekmişti. Sosyal medya kullanıcıları, yıldızları "Uber ile dolaşır gibi hareket etmekle" suçlayan gönderinin altına çok sayıda yorum yaptı.

Önceki ve Sonraki Haberler
Dünya