Durum kritik: 'yer olmadığı' için evine gönderilen hasta hayatını kaybetti!

Durum kritik: 'yer olmadığı' için evine gönderilen hasta hayatını kaybetti!

Vaka sayılarının hızla arttığı ve yoğun bakım ünitelerinde yer bulunamayan Diyarbakır’da, Covid-19 testi pozitif çıkmasına rağmen hastanede yer olmadığı için evinde karantinaya alınan 44 yaşındaki Serkan Geray, yaşamını yitirdi.

Bir süre önce nefes darlığı ve yüksek ateş şikayetiyle hastaneye başvuran Geray'ın, hastanede yer olmamasından dolayı evine gönderildiği öğrenildi.

Gazete Karınca'da yer alan habere göre, Diyarbakır’da, Covid-19 testi pozitif çıkmasına rağmen eve gönderilen 44 yaşındaki Serkan Geray, hayatını kaybetti. Kentte pandemi hastanesi olarak hizmet veren Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde hekimlik yapan Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konsey Üyesi Halis Yerlikaya, bölgede birçok hastanede yatakların tamamen dolduğunu ve yoğun bakım ünitelerinde yer kalmadığını söyledi. Türkiye’de salgının tüm hızıyla devam ettiğini ve bölgede salgının etkisini katmerli bir biçimde yaşadıklarını aktaran Yerlikaya, “Maalesef salgın kontrol altına alınamıyor. Gelinen aşamada sağlık çalışanları giderek tükenmektedir. Siyasal iktidarın salgın ile ilgili bir mücadele stratejisi görünmüyor. Toplum adeta kaderine terk edilmiş durumda" dedi. Pandemi ile mücadelede sadece bireylerin alacağı bireysel önlemlere bırakıldığını ve bulaşıcılığın azaltılamamasında vatandaşın suçlu olarak işaret edilmesinin sorunlu bir yaklaşım olduğunun altını çizen Yerlikaya, "Salgın ile mücadele şeffaf bir şekilde yürütülmemektedir. Toplum katılımı önemsenmemektedir. Kamuoyuna yeterli bilgi verilmemektedir. Açıklanan rakamlar gerçekliği ifade etmemektedir. Çok sayıda hastanın Covid-19 ile yaşamını yitirdiği bilinmektedir" diye ekledi.

DİYARBAKIR TABİP ODASI: DİCLE ÜNİVERSİTESİ'NDE KORONA TESTİ YAPILMIYOR

Öte yandan Diyarbakır Tabip Odası (DTO), sosyal medya hesabından pandemi hastanesi olan Dicle Üniversitesi’nde testlerin durdurulduğunu duyurmuştu. Yetkilileri ciddiyet ile hareket etmeye davet eden DTO paylaşımında, şu ifadelere yer verdi: "İlimizde günlük vaka sayısı 400-500 bandında seyrederken, Dicle Üniversitesinde ve özel hastanelerde PCR testi yapılmamaktadır. 3 gündür ilimizde sadece Eğitim Araştırma hastanesinde, kısıtlı sayıda test yapılmaktadır. Bakanlığın toplum sağlığını önemsemediği ortadadır. Herkesi duyarlı olmaya, İlimizdeki sağlık yöneticilerini pandeminin ciddiyeti ile hareket etmeye davet ediyoruz."

Önceki ve Sonraki Haberler
Sağlık