Ebru Timtik'in vefat haberi isyan ettirdi: "Bu ülkede insanlığın, adaletin, vicdanın ölümüdür" !

Ebru Timtik'in vefat haberi isyan ettirdi: "Bu ülkede insanlığın, adaletin, vicdanın ölümüdür" !

Çağdaş Hukukçular Derneği üyesi olan avukat Ebru Timtik, Adil yargılanma talebi için ölüm orucu başlatmıştı. Ölüm orucunun 238. gününde ise Bakırköy Sadi Konuk Hastanesi'nde vefat etti.

Çok sayıda hukukçu, sanatçı ve siyasetçi devletin tutumunu eleştirirken, sanatçı Zülfü Livaneli "Ebru'nun göz göre göre ölümü bu ülkede insanlığın, adaletin, vicdanın ölümüdür" dedi.

İktisatçı Nesrin Nas sosyal medya hesabından, Timtik için "Çok üzgünüm çok. Oysa sadece adil yargılanmak istiyordu. Yurttaşlarının adil yargılanma hak talebine kulaklarını tıkayan bir devlet bir çoğunluk… Nereye koşuyoruz?" derken, Nas'ın mesajını alıntılayan Zülfü Livaneli "Ebru'nun göz göre göre ölümü bu ülkede insanlığın, adaletin, vicdanın ölümüdür" ifadesini kullandı.

CHP MİLLETVEKİLİ SEZGİN TANRIKULU: YAZIKLAR OLSUN BU TAHLİYE KARARINI VERMEYENLERE, DOKTORLARA

CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Halk Tv'de katıldığı programda, "Adli Tıp 'Cezaevinde kalamaz' dedi. Adil yargılanma talebi için öldü. Gerçekten isyan etmemek elde değil. Bu ölümlere ne zamana kadar tanıklık yapacağız? Yazıklar olsun. Bugün bu tahliye kararı vermeyenlere, doktorlara. Yargıtay'a seslendik. Bu dosyayı ele alın dedik. Yalvardık gerçekten" sözleriyle tepki gösterdi.

"BU BİR CİNAYETTİR!"

Yaşamını yitiren avukat Ebru Timtik'in tahliye talebine karşı adım atılmamasıyla ilgili bazı baro başkanları ise şu tepkileri gösterdi: Ankara Barosu Başkanı Erinç Sağkan: "Aylardır süren adil yargılanma çığlığını duymadılar. Kulaklarını kapatıp başlarını öte tarafa çevirenler, adaleti de vicdanı da katlettiler." Antalya Barosu Başkanı Polat Balkan: "Bu bir yargı cinayetidir! Gerçeğin ilmiği hep boynunuzda olsun, vicdanınız gün yüzü görmesin cübbeli katiller!"

"AYTAÇ ÜNSAL İÇİN SES VER BARİ NE OLUR?"

Bursa Barosu Başkanı Gürkan Altun: "Ebru Timtik yaşama tutunamamış, göçmüş bu yaşamdan. Adalet Ebru için geç kaldın! Aytaç Ünsal için ses ver bari ne olur?" Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz: "Adil yargılanma talebiyle 238 gündür ölüm orucunda olan Av. Ebru Timtik'in hayatını kaybetmesinin üzüntüsü içerisindeyiz. 'Adalet neden gerekli?' Sorusunun yanıtına bir kez daha, 'Çünkü Adalet Yaşatır. Adaletsizlik öldürür' diyoruz.Hukuk camiamıza ve ailesine başsağlığı dilerim."

"ADİL YARGILANMA VE ADALET DİYEREK GİTTİ; BİZ SADECE TWEET ATABİLDİK"

Kocaeli Barosu Başkanı Bahar Candemir: "Talebi sadece adil yargılanmak idi. Tahliye olmayı, tedavi olmayı, artık görmekten bıktığı duvarlardan kurtularak Yeşilliklere koşmayı istediğini söylemişti Ama olmadı. Ebru Timtik tutuklu halde, bir hastane odasında ve görmekten bıktığı duvarların arasında hayatını kaybetti." Amasya Barosu Başkanı Melik Derindere: "Önce ilk celse tahliye oldu, gün yüzü göremeden tekrar tutuklandı. Adil yargılanma ve adalet diyerek gitti. Biz sadece tweet atabildik." Ordu Barosu Başkanı Haluk Murat Poyraz: "Çok üzgünüm. Meslektaşımız Av. Ebru Timtik'i, bir insanı, bir canı yaşatamadık.

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika