Edremit’te, Enis Berberoğlu ve Eren Erdem’le dayanışma

Edremit’te, Enis Berberoğlu ve Eren Erdem’le dayanışma

2. Edremit Kitap Fuarı’nda beşinci gün de geride kaldı. Edebiyatın, basının, yerel yönetimlerin bir çok isminin katıldığı söyleşilerin yanı sıra, yazar Hasan Ali Toptaş, Prof. Ali Demirsoy, Barbaros Şansal, Saygı Öztürk, Ayşe Sucu, Musa Ağacık gibi isimler de kitaplarını imzaladılar.

Fuarın beşinci gününde cezaevinde tutulmaya devam eden CHP Milletvekili Enis Berberoğlu ve CHP PM üyesi Eren Erdem ile dayanışma etkinliği günün en önemli etkinliği olarak dikkat çekti. Edebiyatın, basının, yerel yönetimlerin bir çok isminin katıldığı söyleşilerin yanı sıra, yazar Hasan Ali Toptaş, Prof. Ali Demirsoy, Barbaros Şansal, Saygı Öztürk, Ayşe Sucu, Musa Ağacık gibi isimler de kitaplarını imzaladılar.

Eski Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen ve Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka Enis Berberoğlu’nun ve Eren Erdem’in kitaplarını da imzaladılar, Berberoğlu ve Erdem için özgürlük istediler.

YEREL YÖNETİMLERDE İZ BIRAKMAK MÜMKÜN

Fuarın beşinci gününde Türkiye’de yerel yönetimlerin çok önemli iki marka ismi, Murat Karayalçın ve Yılmaz Büyükerşen yerel yönetimleri masaya yatırdı. Moderatörlüğünü Cemil Yavuz'un yaptığı "Yerel Yönetimler ve Kooperatifler" başlıklı söyleşide, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, halkın yararına, kentin lehine başka bir yerel yönetim mümkün vurgusu yaparak, bir çok somut projeye vurgu yaptıktan sonra  porsuk çayının kenarına yapılan plaj projesini ve sonuçlarını anlattı.

Eski Ankara Belediye Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın ise belediyelerde başarı yolunun, katılımı arttırmaktan geçtiğini vurguladıktan sonra, sosyal demokrat bir belediyecilik anlayışında belediye kararlarına halkın katılımın nasıl olması gerektiğinin yol ve yöntemlerini anlattı.

SÖYLEŞİLER

Moderatörlüğünü Gazeteci Sinan Karahan'ın yaptığı ve “edebiyatın seyrinin” konuşulduğu söyleşide yazar Öner Yağcı, cumhuriyet tarihi boyunca edebiyatı anlatırken, yazarların sorunlarını da dile getirdi.

Moderatörlüğünü Birsen Temir Saraç’ın yaptığı, “Terzi Yamağı” ve Yazar Barbaros Şansal’ın  "Cumhuriyet ve Moda" konulu söyleşisi ise muhteşemdi. Barbaros Şansal, espirilerle süslediği konuşmasında moda ve siyaset ilişkisini, moda ve cumhuriyet ilişkisini anlattı.

Yazar Ayşe Sucu, gazeteci Saygı Öztürk ve gazeteci Necdet Saraç'ın katıldığı "Türkiye'de Demokrasi ve Özgürlükler " konulu panelde ise darbeler, demokrasi ve özgürlük konuşuldu. Saygı Öztürk, dönemin tek tanık gazetecisi olarak 1980 Çorum olaylarını anlatarak başladığı konuşmasında, darbelerin arka planlarını ve sonuçlarını rakamlar vererek anlattı. İlahiyatçı ve yazar Ayşe Sucu ise konuşmasında iyi ve kötü kurgusu içinde demokrasi ve özgürlük kavramlarını örneklerle anlattı. Necdet Saraç ise, Türkiye’de katliamlar ve darbelerin birbirine benzer senaryolarla hayata geçtiğini vurgulayarak, “örgütlü kötülüğü, demokrasi ve özgürlük temelli ortak bir mücadele ile yenmek mümkün olur” dedi.

FUAR PAZAR GÜNÜ SONA ERİYOR

Pazar günü sona erecek 2. Edremit Kitap Fuarı’nın Cumartesi ve Pazar programları şöyle:

*

18 Ağustos 2018 / CUMARTESİ

19:00 Körfez, zeytin, siyaset ve kent kültürü
Ahmet Akın (Balıkesir Milletvekili)

Ensar Aytekin (Balıkesir Milletvekili)

Fikret Şahin (Balıkesir Milletvekili)

20:00 Kitap ve tarih
Prof. İlber Ortaylı
(Yazar ve akademisyen)

20:45 Ortadoğu’daki gelişmeler ve Atatürk’ün dış politikası

Naim Babüroğlu (Emekli General ve Yazar)


21:15 Bir devletin çöküşü
Umut Oran (Sosyalist Enternasyonal Eski Başkan Yardımcısı)

22:00 Liberal İhanet

Merdan Yanardağ (Gazeteci, Yazar)

23:00 Cumhuriyet ve laiklik
Mustafa Balbay (Eski Milletvekili, Gazeteci, Yazar)

Ümit Zileli (Gazeteci, Yazar)

*

19 Ağustos 2018 / PAZAR

19:00 Demokrasi ve seçimler
Yaşar Tüzün
(Bilecik Milletvekili)

Tanju Özcan (Bolu Milletvekili)
Mehmet Tüm (Balıkesir eski Milletvekili)
Namık Havutça (Balıkesir eski Milletvekili)

20:30 Cumhuriyet Tarihi Yalanları
Sinan Meydan (Yazar)

21:30 Türkiye nereye gidiyor?
Alper Taş (ÖDP Başkanlar Kurulu Üyesi)

22:30 Tarihimizde siyasi cinayetliler ve faili meçhuller
Gürkan Hacır
(Gazeteci, Yazar)

İsmail Saymaz (Gazeteci, Yazar)

23:30 Kapanış töreni

Önceki ve Sonraki Haberler
Kültür Sanat