Efecan Şenolsun hakkında cinsel saldırı suçundan 10 yıla kadar hapis talebi

Rol arkadaşı Elit İşcan'a cinsel saldırıda bulunduğu iddiasıyla yargılanan oyuncu Efacan Şenolsun'un cinsel saldırı suçunda 10 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması istendi. Duruşma 11 Şubat'a ertelenirken Elit İşcan ve avukatı gözyaşlarını tutamadı

 

Oyuncu Efecan Şenolsun'un, Yaşamayanlar dizi setinde rol arkadaşı Elit İşcan'a cinsel saldırıda bulunduğu gerekçesiyle yargılandığı davada savcı, esas hakkındaki mütalaasını açıkladı. Mütalaada tutuksuz sanık Şenolsun'un 'cinsel saldırı' suçundan 10 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması istenirken 'alenen hakaret' suçundan beraati talep edildi. Anadolu 19. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya tutuksuz sanık Efecan Şenolsun ve avukatları katıldı. Duruşmada müşteki Elit İşcan ile avukatı da yer aldı. Esas hakkındaki mütalaasını açıklayan duruşma savcısı, müşteki Elit İşcan ile sanık Efecan Şenolsun'un 7 Haziran 2018 tarihinde 'Yaşamayanlar' isimli dizide aynı sette beraber çalıştıklarını belirtti. Müşteki İşcan'ın olay günü karavanda beklediği sırada aralarında tartışma yaşandığı belirtilen mütalaada, Elit İşcan'ın dışarı çıktığı, sanığın da peşinden giderek müştekiye cinsel tacizde bulunduğu ve hakaret ettiği iddiasıyla dava açıldığını söyledi.

TANIK CİNSEL SALDIRIYI DOĞRULADI

Sanığın, müştekiye cinsel tacizde bulunmasıyla ilgili mütalaasını açıklayan savcı, kovuşturma aşamasında dinlenen bir tanığın bu iddiayı doğruladığını kaydederek sanığın üzerine atılı cinsel saldırı suçunu işlediğini belirtti. Mütalaada iddianamede her ne kadar eylemin insanların toplu olarak bir arada yaşama zorunluluğunun bulunduğu ortamın sağladığı kolaylıktan faydalanmak suretiyle gerçekleştirildiği iddia edilmişse de ortamın bir dizi seti olduğu ve bu ortamın sanığa ayrıca bir kolaylık sağlamadığı ifadeleri kullanıldı. Sanığın cinsel saldırı suçunu işlediğinin sabit olduğunu değerlendiren savcı, sanık Şenolsun'un 'cinsel saldırı' suçundan 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılmasını istedi.

HAKARETTEN BERAATİ İSTENDİ

Müştekinin hakaret iddiasına ilişkin herhangi bir delil elde edilmediğini belirtilen mütalaada, kovuşturma aşamasında dinlenen tanıkların da bu iddiayı doğrulamadığı vurgulandı. Mütalaada sanık Efecan Şenolsun'un bu sebeplerle 'alenen hakaret' suçundan beraat etmesi istendi.

BİR SONRAKİ DURUŞMA 11 ŞUBATTA

Müşteki Elit İşçan mütalaaya karşı "Aleyhe hususları kabul etmiyorum. Hakaret yönünden de ceza verilmesini talep ediyorum, şikayetçiyim" dedi. Sanık Şenolsun ise "Suçlamaları kabul etmiyorum, mütalaaya karşı savunma yapmak için süre talep ediyorum" diye konuştu. Ara kararını açıklayan mahkeme, mütalaaya karşı tarafların savunma hazırlaması için süre vererek duruşmayı 11 Şubat'a erteledi.

DURUŞMANIN ARDINDAN GÖZYAŞLARI

Duruşmanın ardından müşteki Elit İşçan'ın avukatına sarıldığı ve gözyaşlarını tutamadığı görüldü. İşcan'a destek için gelen kadınlar, alkışlar eşliğinde adliyeden ayrıldı.

İDDİANAMEDEN

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, Elit İşcan ile şüpheli Efecan Şenolsun'un aynı dizide rol aldıkları, 7 Haziran 2018 tarihinde set ekibi ile oturan Elit İşcan'ın yanına giden Şenolsun'un, ona hakaret ettiği, bir sahnenin çekimini bekleyen Elit İşcan'ın yanına giden şüphelinin, İşcan'a cinsel saldırıda iddia ediliyor. Bir başka sahnenin çekimini bekleyen şikayetçi Elit İşcan'ın yanına giden Şenolsun'un, bir anda İşcan'ın arkasından sarıldığı, uzaklaşmasını önlediği savunulan iddianamede, Efecan Şenolsun'un, 'cinsel saldırı' ve 'alenen hakaret' suçlarından 7 yıl 9 ay 15 günden 17 yıl 4 aya kadar hapis cezası istemiyle cezalandırılması isteniyor.

3. Sayfa