Eğitim ticarete döndü: Marmara Hazırlık öğrencileri ayakta

Eğitim ticarete döndü: Marmara Hazırlık öğrencileri ayakta

Miray Mert / ABCMarmara Üniversitesi İngilizce Hazırlık sınıfı öğrencileri, hazırlık bitirme sınavında yaşadıkları sıkıntıları ve okulun önceki yıllardan farklı olarak istediği sınav ücretine karşı tepkilerini Twitter...

Miray Mert / ABC

Marmara Üniversitesi İngilizce Hazırlık sınıfı öğrencileri, hazırlık bitirme sınavında yaşadıkları sıkıntıları ve okulun önceki yıllardan farklı olarak istediği sınav ücretine karşı tepkilerini Twitter üzerinden dile getirdi. 1 senemiz gidiyor etiketiyle başlattıkları protesto Twitter’da Türkiye gündemine girdi.

EĞİTİME ''TİCARET’ ENGELİ

ABC Gazetesine konuşan Marmara Hazırlık sınıfı öğrencileri, dönem içinde verilen eğitimin aksine zor sınavlar yapıldığı ve sınav sorularının uyumsuzluğu gerekçesiyle 1300 İngilizce hazırlık öğrencisinin 1000’inin sınavdan kaldığını iddia etti. Kalan öğrencilerden 800’ünün para ödeyerek yaz okuluna kayıt yaptırdığını anlatan öğrenciler, bu öğrencilerin %50’sinden fazlasının da sınavdan geçemediğini ekledi.

Hazırlık sınıfı öğrencilerinin ABC’ye anlattıkları süreçte, geçen yılların aksine Eylülde yapılması planlanan sınav için yeniden ücret istenmesi dikkatleri çeken nokta oldu. Açıklanana göre Marmara Üniversitesi İngilizce Hazırlık sınıfı öğrencilerinden %80’i tekrar Hazırlık okumak zorunda bırakılacak. Sınava girerken verecekleri ücret bir yana bir de bir yıllarını sınav sistemindeki aksaklıklar nedeniyle kaybedeceklerini dile getiren öğrenciler, yetkililerden açıklama almadıklarını ifade etti. Yurtlarını ve burslarını kaybetme riskiyle karşı karşıya olduklarını belirten öğrenciler, durumun araştırılmasını ve yüzlerce hazırlık öğrencisinin mağduriyetinin giderilmesini talep ediyor.

hazirliksinav.png

BU İLK KEZ YAŞANMIYOR

Marmara Üniversitesi’nde buna benzer bir durum 2014 yılında da yaşanmıştı. Marmara’da 893 öğrencinin eğitim gördüğü İngilizce hazırlıkta 700’e yakın öğrenci fakülteye geçememiş, bunun üzerine üniversiteliler eyleme geçerek sınav sistemine ve YÖK’e isyan etmişti.

Önceki ve Sonraki Haberler
Eğitim