Ehliyet alım şartlarında yeni dönem

Ehliyet alım şartlarında yeni dönem

Ehliyet alım şartları için belirlenen yeni şartlar yürürlüğe girdi. Ehliyet alacaklar için, ehliyet kursu açmak ve sınav şartlarının tekrar düzenlediği belirtildi. Nüfus sayısı 10 binin altındaki ilçelerde ehliyet kursları...

Ehliyet alım şartları için belirlenen yeni şartlar yürürlüğe girdi. 

Ehliyet alacaklar için, ehliyet kursu açmak ve sınav şartlarının tekrar düzenlediği belirtildi. Nüfus sayısı 10 binin altındaki ilçelerde ehliyet kursları açılmayacak.
 
Vatan'ın haberine göre, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açılan ehliyet kurslarında Motorlu Taşıt Sürücü kursları yönetmeliği ile ilgili değişiklik yapıldı ve ehliyet kurslarının açılacağı il ve ilçeler için bir takım şartlar değişti, aynı zamanda sınav usulleri tekrar belirlendi.

Direksiyon sınavı süresi en az 35 dakika olacak. Sınavda ilk 5 dakikanın kursiyerin aracı tanıyıp tanımadığı ile ilgili sorular sorulacak. Kursiyerin aracı tanımasında sorun olur ve başarısız kalırsa kursiyer için sınava son verilecek. Trafik sınavı esnasında başarısız olursa, öğretmen aracı sınavın başlangıç noktasına getirebilecek.

NÜFUS YOĞUNLUĞUNA GÖRE KURS SAYISI
 
Ayrıca merkez il ve ilçelerde nüfus yoğunluğuna göre kurs sayısı belirlenecek.
 
10 bin ile 20 bin arası nüfusu olan ilçelerde bir kurs açılabilecek.
 
20 bin ile 30 bin arasında nüfusu olan ilçelerde iki kurs açılabilecek
 
30 bin ile 40 bin arasında nüfusu olan ilçelerde üç kurs açılabilecek.
 
50 bin ile daha fazla nüfus yoğunluğu olan ilçelerde yine üç kurs açılabilecek ve toplam nüfus sayısı 10. binin altında olan ilçeler de kurs açılmasına izin verilmeyecek.

Önceki ve Sonraki Haberler
Yaşam