Ek gösterge netleşti kimler, nasıl etkilenecek?

Ek gösterge netleşti kimler, nasıl etkilenecek?

Hürriyet yazarı Noyan Doğan, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın detaylarını açıkladığı 3600 ek gösterme çalışmasını köşesine taşıdı.

Erdoğan'ın açıklaması üzerinden detaylı bilgiler paylaşan Doğan, "Öncelikle polis, hemşire, öğretmen, din görevlilerinin ek göstergeleri 3600’e çıkacak. Adaletsizliğe yol açılmaması için de genel müdür yardımcılarının ek göstergeleri 4.400’e, şube müdürü, ilçe müdürlerinin ek göstergeleri 2.200’den 3.000’e yükseltilecek" diyen Doğan, şu ifadeleri kullandı:

"Ek gösterge artışı görevdeki memurların maaşlarında bir etki yaratmayacak. Asıl etkisi emekli maaşlarına ve emekli ikramiyelerine olacak. 

Ek gösterge artışı maaşlarda ve ikramiyelerde yüzde 22 ila 25 arasında bir artış yaratacak. Örneğin, 5.200 lira emekli maaşı alan bir öğretmenin maaşı ek gösterge artışı sonrası 6.240 liraya çıkacak. Aynı şekilde emekli maaşı 5.700 lira olan polis memuru ek gösterge düzenlemesi sonrası 6.840 lira olacak. 25 yıllık bir hizmeti olan kamu görevlisinin ikramiyesinde 25-30 bin liraya yakın bir artış olacak. 25 yıl çalışıp 220 bin lira ikramiye alacak bir kamu görevlisinin, 3600 ek gösterge sonrası ikramiyesi 244 bin liraya çıkacak.

İşin iyi tarafı ek gösterge düzenlemesi emekli memurları da etkileyecek. Önceden emekli olmuş ve ikramiyesini almış memur, yeni düzenleme yapıldığında ikramiye farkı almayacak lakin emekli maaşı artacak."

Önceki ve Sonraki Haberler
Ekonomi