Ekonomide 'omicron' senaryoları: İşte Goldman Sachs'ın 4 ayrı senaryosu

Ekonomide 'omicron' senaryoları: İşte Goldman Sachs'ın 4 ayrı senaryosu

Dünyanın önde gelen yatırım bankalarından Goldman Sachs'ın ekonomistleri koronavirüsün (Kovid-19) Güney Afrika'da tespit edilen yeni varyantı ''Omicron''un küresel ekonomik büyüme üzerinde yaratacağı olası etkilerine dayanan dört farklı tahminde bulundu.

Goldman Sachs, Delta varyantından daha bulaşıcı olduğu değerlendirilen koronavirüsün yeni varyantı Omicron'nun neden olabileceği dört farklı senaryo geliştirdi.

1. Omicronun deltaya göre daha hızlı yayılması senaryosunda Goldman ekonomistleri 2022 ilk çeyrek küresel büyümesinin yaklaşık 2,5 yüzde puan gerilemeyle yüzde 2’ye düşmesini bekliyor.

Aralarında Jan Hatzius’un da bulunduğu ekonomistler bu senaryoda 2022 geneli için ise önceki tahminlerine göre 0,4 yüzde puan düşüşle yüzde 4,2 büyüme tahminini yapıyor.

2. Goldman, Omicronun deltaya göre daha ağır geçmesi ve hastaneye yatışları artırması senaryosunda ise küresel büyümenin daha ağır zarar göreceğini, enflasyon etkisinin ise muğlak olacağını öngördü.

3. Üçüncü senaryo olan “yanlış alarm” senaryosunda ise Goldman ekonomistleri küresel büyüme ve enflasyon üzerinde ciddi bir etki beklemiyor.

4. Omicronun daha hızlı yayılıp daha hafif geçmesi senaryosunda ise küresel büyümenin baz senaryosundan hızlı gerçekleşeceğini, enflasyonun ise talebin dengelenmesi ve arz zincirindeki düzenlemelerle hız kaybedeceğini öngörüldü.

DSÖ tepkili

Omricon varyantı endişesiyle acil toplantı düzenleyen Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), koronavirüsün yeni varyantı omicron'un, daha hızlı yayıldığına ve Delta dahil olmak üzere Kovid-19'un diğer varyantlarına kıyasla daha şiddetli hastalığa neden olduğuna dair net bir kanıt olmadığını bildirdi.

DSÖ'den yapılan yazılı açıklamada, omicron varyantının ortaya çıktığı Afrika kıtasının güneyindeki ülkelere seyahat yasağı uygulanmaya başlanması eleştirildi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler
Ekonomi