Ekonomistler KDV kararını değerlendirdi: Etiketler değişmeyecek

Ekonomistler KDV kararını değerlendirdi: Etiketler değişmeyecek

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan temel gıdalarda KDV‘nin yüzde 1’e düşürüldüğünü açıkladı. Ekonomist Mustafa Sönmez ‘başka maliyet artışlarının gerekçe gösterilerek etiketlerin değiştirilmeyeceğini savundu.

Türkiye Ekonomi Modeli ve Enflasyon Tedbirleri Tanıtım Toplantısı’nda konuşan AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “KDV sistemini sadeleştirme programı kapsamında temel gıda ürünlerinde yüzde 8 olan KDV oranını yüzde 1’e düşürüyoruz. Ben de şu anda imzamı atıyorum” dedi.

Erdoğan, “Et, balık, çay kahve, peynir, kahve, şeker gibi temel ürünlerindeki KDV’yi yüzde 1’e indiren resmi kararı, yarın Resmi Gazete’de yayımlıyoruz. Milletimizi enflasyona ezdirmemek için elimizden ne gerekiyorsa yapıyoruz. Yapmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

ERDOĞAN’A GÖRE YÜZDE 7’LİK İNDİRİM DEMEK

Erdoğan, “Değerli iş insanları, enflasyonla mücadele kapsamında KDV’yi yüzde 1’e indirmemiz, ürünlerde anında yüzde 7’lik düşüş demektir. Gıda ürünlerinde pazartesi günü yüzde 7’lik bir indirim yapılmasını bekliyoruz. Pazartesi günü vatandaşlarımıza doğrudan yansıtacak bir hamle bekliyoruz. İçinden geçtiğimiz şu kritik dönemde devletin yaptığı ve üstlendiği yükü paylaşmak milli bir görevdir. Hepimiz aynı gemideyiz. Bu geminin aldığı her zarar, ortak zararımızdır” diye konuştu.

EKONOMİSTLERE GÖRE TAKİBİ ZOR

Erdoğan’ın bu açıklamalarının ardından çok sayıda ekonomist sosyal medyada değerlendirmelerde bulundu. İktisatçı Yalçın Karatepe, “Gıdada KDV indirimi önemli ancak bunun ne kadarı vatandaşa yansır takip etmek zor. Elektrik ve doğalgaz faturalarında KDV indirimi doğrudan vatandaşın bütçesine yansır. Ama onlarda indirim yok” dedi.

‘ŞAKA GİBİ…’

Ekonomi yazarı Uğur Gürses de, “Enflasyonla mücadele” diye ‘en ucuzunu bul’ mobil uygulaması ortaya atılıyor. Şaka gibi… Faizi indirip kuru patlatıyorsun, akaryakıtı yüzde 35, elektrik fiyatlarını da yüzde 127 yükseltiyorsun, sonra enflasyon Mars’tan inmiş gibi davranıp ‘enflasyonla mücadele’ diye mobil uygulama tavsiye ediyorsun; şahane ekonomi yönetimi… Ben olsam; salonda alkıştan elleri patlayan iş adamlarına çıkışta tek tek sorarım; ürünlerinizde yüzde kaç indirim yapacaksınız?” paylaşımını yaptı.

‘HİÇBİR ETİKET DEĞİŞTİRİLMEYECEK’

İktisatçı yazar Mustafa Sönmez ise; “2021’de 123 milyar TL KDV alınmış. Bunun 1/4’ü gıdadan olsa, 27 milyar TL vergi alınmayacak Hemen fiyatlar mı inecek sanıyorsunuz? Başka maliyet artışları gerekçe gösterilerek hiçbir etiket değiştirilmeyecek” diye yazdı.

Önceki ve Sonraki Haberler
Ekonomi