Ekonomistlerden faiz kararına tepki: Aralık ayı vurgusu!

Ekonomistlerden faiz kararına tepki: Aralık ayı vurgusu!

Merkez Bankası, politika faizini tahminler doğrultusunda 100 baz puan (1 puan) indirerek yüzde 15'e indirdi. Kararın 5 dakika geç açıklanması dikkat çekti. Ekonomistlerden karara tepki geldi.

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dünkü açıklamalarına paralel doğrultuda hareket etti. Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu başkanlığındaki toplantı sonrası faiz kararının 5 dakika gecikmeli olarak açıklanması da dikkat çekti. Karar öncesi 10,55 civarında seyreden dolar kuru, faiz kararı sonrası 10,97 seviyesine kadar yükseldi. Saat 14.51 itibarıyla ise 10,87'lerde seyrediyor. Euro/TL 12,24 seviyesinden el değiştiriyor. Sterlin/TL ise 14,257'den satılıyor.

Ekonomistlerden karara tepki

Kararı değerlendiren ekonomistler, Para Politikası Kurulu karar metnindeki, "Kurul, arz yönlü ve para politikası etki alanı dışındaki faktörlerin fiyat artışları üzerinde oluşturduğu geçici etkilerin 2022 yılının ilk yarısı boyunca da etkisini sürdürmesini beklemektedir. Kurul, bu etkilerin ima ettiği sınırlı alanın kullanımını Aralık ayında tamamlamayı değerlendirecektir" ifadesine dikkat çekti.

Ekonomist Uğur Gürses ise şöyle dedi:

"Kurul, bu etkilerin ima ettiği sınırlı alanın kullanımını Aralık ayında tamamlamayı değerlendirecektir." 

Aralıkta da 1 puan yapacağım açık sözlülüğü :))

Önceki ve Sonraki Haberler
Ekonomi