El Bab'da Rusya - Türkiye pazarlığı

El Bab'da Rusya - Türkiye pazarlığı

Ömer Ödemiş/HABER ANALİZSuriye'nin El Bab kasabasında son günlerde şiddetlenen çatışmalar sonrasında, Suriye ordusu ve TSK destekli ÖSO bağlı silahlı gruplar, kasabaya girmeyi başardılar. Yaklaşık 3 yıldır İslam Devleti...

Ömer Ödemiş/HABER ANALİZ

Suriye'nin El Bab kasabasında son günlerde şiddetlenen çatışmalar sonrasında, Suriye ordusu ve TSK destekli ÖSO bağlı silahlı gruplar, kasabaya girmeyi başardılar. Yaklaşık 3 yıldır İslam Devleti (IŞİD) isimli cihatçı terör örgütünün elinde olan ve Rakka güzergahı üzerinde strataejik öneme sahip kasabanın düşmesinin an meselesi olduğu belirtiliyor.

Opreasyon öncesinde anlaşan Rusya ve Türkiye,  iki farklı bölgeden kasabaya girerek, IŞİD terör örgütünden temizleme ve sonrasında TSK'nın kentten ayrılması konusunda anlaştıkları vurgulanıyor. Özellikle Rusya'nın hava saldırısı ile Türkiye'nin tank komuta merkezini vurarak 3 askerin yaşamını kaybetmesi ile tırmanan süreç, karşılıklı ortak noktada uzlaşılması ile aşılmış oldu. Karşılıklı varılan anlaşma da Suriye ordusu ile ÖSO adı altında öne sürülen silahlı gurupların karşı karşıya gelmemesi için kasabanın IŞİD'den alınması sonrasında, TSK ve müttefiki silahlı güçlerin bölgeden çekilmesi yer alıyor.

16754652_1261630320541302_592330139_n.jpg

9 Şubat günü varılan anlaşma gereği, Rusya ise daha önce anlaşmaya varılan ancak ilişkilerin gerginleşmesi sonucu bekletilen ekonomik anlaşmaların da  imzalanarak yürürlüğe geçirilmesini de içeriyor.

Bu anlaşma çerçevesinde aynı gün açıklama yapan  Rusya Başbakanı Dmitry Medvedev, ekonomi birimlerine Türkiye ile varılan anlaşmaların imzalanarak yürürlüğe sokulması için talimat verdiğini açıkladı. Rusya bu açıklamadan sonra Türkiye'nin yapacağı açıklamayı beklemeye başladı.  Türkiyeden beklenen açıklama  gecenin lerleyen saatlerinde Hükümet sözcüsü Numan Kurtulmuş'dan geldi. Kurtulmuş bir tv kanalında yaptığı açıklamada;  "El Bab kasabasının IŞİD'den temizlenmesi sonrasıdna Fuırat kalkanı amacına ulaşmış olacaktır." dedi.

16729902_1261629110541423_1846433107_n.jpg

Bu açıklama beklenen açıklama içerin olarak tatmin edici değildi ancak Fırat kalkanı kapsamını belirtmesi açısında önemli bulundu. TSK'nın El Bab kasabasını IŞİD'den temizledikten sonra  kasabayı terk ederek daha önceki konuma döneceğini açıklamasın ise lasabanın temizlenme sürecinin sonuna bırakıldı. Çünkü süreç beklenildiği gibi gitmemiş, dışardak takviye güç desteği alan IŞİD direnişini sürdürerek, kasabayı terk etmediği görülüyor.

16736159_1261632670541067_877258426_n.jpg

IŞID kendisi icin siyaseten önemli bulduğu El Bab kasabasında ciddi bir direniş sergileyerek, sokak sokak, ev ev b ulunduğu her mevziyi savunarak geçit vermiyor.  İntihar saldırılarıyla, bubin tuzaklı bombalarla, tunellerle, hendeklerle  ve sokaklara yığdığı kum dağlarıyla kasaba içinde harerketi ciddi olarak engelliyor. Böylelikle de beklenilen kazanım her geçen gün biraz daha uzayarak, yeni kayıplara yol açıyor.

Suriye ordusu daha önce varılan anlaşma gereği gelmesi gerekn nooktaya kadar IŞID'ı temizleyerek ciddi bir direniş mevzisi oluşturdu. Yer yer ÖSO ile çatışmalar yaşanmış ise de Rusya, TSK ile çatışmaya da dönüşebilecek yeni bir gerilimin yaşanmaması için çaba sarf ediyor.

16736643_1261630573874610_573791348_n.jpg

TSK Membiç'e mi gidecek?

El Bab sonrası TSK'nın Membic yönüne doğru çekilmesinin Rusya tarafından kabul edildiği bildisi de bize ulaşan bilgiler arasında yer alıyor. Aynı süreçte Kürt silahlı güçleri kontrolerinde olan Azez yakınında ki Tel Rıfat kasabasını Suriye ordusuna devretme kararı aldı. Bu gelişme Kürt silahlı güçleri ile bölgede varılan önemli bir süreci ifade etmektedir. Benzer bir anlaşmanın Membiç ya da başka bölgeler içinde geçerli olup olmadığı henüz bilinmemekle birlikte  Rusya'nın arabuluculuk yaptığı belirtiliyor.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Dünya