Elazığ Depremi'nde 14 kişiye mezar olan binanın sorumlularına istenen ceza belli oldu

Elazığ Depremi'nde 14 kişiye mezar olan binanın sorumlularına istenen ceza belli oldu

Elazığ'da meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki 4 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan Dilek Sitesi'ne ilişkin 23 zanlı için istenen ceza belli oldu.

 

Elazığ Cumhuriyet Başsavcılığınca, tutuksuz yargılanan 23 zanlı hakkında hazırlanan iddianame 1'inci Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi.

İddianamede, 24 Ocak'ta merkezi Sivrice ilçesi olan 6.8 büyüklüğündeki depremde Sürsürü Mahallesi'ndeki Dilek Sitesi'ne ait binanın yıkılarak, can ve mal kaybına sebep olduğu bildirildi.

''YÖNETMELİĞİ KARŞILAMADIĞI ANLAŞILMIŞTIR''

Meydana gelen depreme ilişkin bilirkişi raporunun da yer aldığı iddianamede, "Yapılan inceleme neticesinde taşınmaza ait onaylı betonarme projesinde, taşınmazın beton sınıfını ve çelik sınıfını belirtilmemiştir. Yürürlükteki 1975 deprem yönetmeliği dikkate alındığında, alınan beton ve karot numunelerinden elde edilen beton basınç değerlerinin BS16 değerlerinin bir miktar altında kalmıştır. Taşınmaz projenin düzenlendiği tarihteki yürürlükteki deprem yönetmeliği dikkate alınarak düzenlenmesi nedeniyle deprem oluş tarihindeki yönetmeliği karşılamadığı anlaşılmıştır'' ifadeleri yer aldı.

KOOPERATİF İLE İLGİLİ İŞLEMLER KAĞIT ÜZERİNDE PROSEDÜR GEREĞİ YAPILMIŞ

Zanlı Saim Barata, iddianamede yer alan savunmasında, "Tamamen formaliteden yönetim kurulu üyesi olarak görünüyordum. Diğer üyeleri tanımıyorum. O tarihte yapılan işlemler tamamen kağıt üzerinde usul yerine getirilmesi amacıyla yapılıyordu. 1992'da hissemi sattığım için işlerin takibini Mehmet Sönmez yapıyordu. İnşaatın yapımı ile ilgili hiçbir faaliyetim olmadı." ifadesini kullandı. Zanlılardan Zülküf Aksagan ise 1987 ve 1988 yıllarında kooperatife dahil olduğunu iddia ederek, üye olduğu dönemde Raif Yılmaz ve Şükrü Özer'in yönetimde olduğunu öne sürdü. Zanlı Bülent Yılmaz ise vefat eden kooperatif kurucu üyesi Raif Yılmaz'ın oğlu olduğunu, kendisinin kooperatifle ilgili hiçbir alakasının olmadığını savundu. Yılmaz, babasının "üye sayısı dolsun" diye adını yazdırmış olabileceğini söyleyerek, hakkındaki suçlamaları kabul etmedi.

HAZIR BETON BULUNMADIĞINDAN EL YORDAMIYLA BETON ELDE EDİLMİŞ

Zanlılardan teknik uygulama sorumlusu Mehmet Sönmez de hazırladığı projeyle Raif Yılmaz'ın inşaat yapım ruhsatını aldığını, gerekli kontroller yapılarak inşaatın temellerinin oluşturulduğunu, yapım süresi bitene kadar resmi olarak mühendis olarak görüldüğünü öne sürdü. Sönmez, "Sadece 1 blokun yapımında bulundum, diğer bloklar ile alakam yoktu. Hazır beton bulunmadığından el yordamıyla inşaat işçilerinin karmasıyla beton elde ediliyordu. İnşaatın yapımında bir kusurum yoktur. Teknik bir hatam söz konusu değildir'' ifadelerini kullandı.

''SUÇU İŞLEDİKLERİ ANLAŞILMIŞTIR''

İddianamenin değerlendirme ve sonuç kısmında ise "Dilek Yapı Kooperatifinin inşaatına 1987'de başlanarak 1994'te tamamlanmıştır. İnşaata yapı kullanma izni verilmiştir. 1987'de kurulan kooperatif, 1996'te feshedilmiştir. Meydana gelen olay sebebiyle alınan bilirkişi raporuna göre inşaatın teknik uygulama sorumlusu (TUS) Mehmet Sönmez ve kooperatifin yönetim kurulu üyelerinin 'asli kusurlu' oldukları tespit edilmiştir. Bilirkişi raporu doğrultusunda şüphelilerin birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına sebebiyet vererek, üzerlerine atılı suçu işledikleri anlaşılmıştır'' ifadeleri yer aldı.

İSTENİLEN CEZA BELLİ OLDU

İddianamede, tutuksuz yargılanan 23 zanlı hakkında "taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma" suçundan ayrı ayrı 2 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem