Elektrik faturasına büyük zam: Zam oranları yüzde 52 ile yüzde 130 arasında değişiyor

Elektrik faturasına büyük zam:  Zam oranları yüzde 52 ile yüzde 130 arasında değişiyor

Zam oranları yüzde 52 ile yüzde 130 arasında değişiyor

1 Ocak'ta "kademeli tarife"ye geçilecek elektrik faturalarına ilişkin zam oranları ortaya çıkmaya başladı. İYİ Parti Grup Başkanvekili Erhan Usta, zamlı tarifinin 1 Ocak itibarıyla uygulanacağını sosyal medya hesabından duyurdu.

Saat 24:00’dan itibaren elektriğe korkunç zam geliyor. Zam oranları yüzde 52 ile yüzde 130 arasında değişiyor. Memleketi ne hale getirdiniz?

Usta, zamlı tarifenin grafiğini paylaştı

elektrik-zam-2002.jpg

ELEKTRİK ZAMMININ İLK HABERCİSİ

EPDK'nın toplantısı öncesinde elektrik fiyatlarını yakından ilgilendiren bir veri daha ortaya çıktı. Enerji Piyasaları İşletme AŞ (EPİAŞ), Gün Öncesi Piyasası (GÖP) ve Dengeleme Güç Piyasası'nda (DGP) Ocak ayı için azami fiyatı belirledi. EPİAŞ'ın, internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, GÖP VE DGP'de1-31 Ocak 2022 için azami fiyat 1.345 TL/MWh olarak belirlendi.

ICT Media'da yer alan habere göre elektriğin, söz konusu piyasada yükselmesi ve bu trendin devam edeceği yönündeki işaretler, 2022 yılında zamların habercisi olarak yorumlanıyor.

Öte yandan Bakan Fatih Dönmez, elektrik ve doğalgaz faturalarına ilişkin sübvansiyon yapıldığını şu sözlerle aktarmıştı:

"Vatandaşımız 100 liralık fatura ödüyor ama ödemesi gereken 300 lirayı da devlet karşılıyor. Daha önce bu 4'te 3 oranındaydı. Aralık ayında biraz daha arttı. Elektrikte ise bu oran yarı yarıya. Tabii bunlar konutlar için. Bu sübvansiyonun bedeli doğalgazda 80 milyar lira civarında, elektrikte de 20 milyar lira civarında gerçekleşmesini bekliyoruz."

Önceki ve Sonraki Haberler
Son Dakika