Ellerin başın arkasında olması ne anlama gelir?

Ellerin başın arkasında olması ne anlama gelir? Sedat Peker ile konuşanların neden elleri başın arkasında duruyor?

Sedat Peker'in sosyal medya hesabı üzerinden yayınladığı videolarda Hadi Özışık ve son olarak KReşat Hacıfazlıoğlu yer aldı. Her iki isim de, suç örgütü lideri Sedat Peker ile konuşurken ellerini başının arkasına koydu.

Peki başın elin arkasında olması ne anlama gelir?

Günlük iş rutininde bu hareketin örnekleri: Bir iş arkadaşına öğle yemeğinde gruba katılmak isteyip istemediği sorulur.

Tereddütle eliyle basının arkasina dokunuyor. Belirsizliği sezen bir meslektaş, "Belki yarın, o zaman?" 

Haftalık personel toplantisinda yeni bir fikir önerirsiniz. Bir ekip üyesi basını çevirip boynunu kenetledi. Direnişi algılayarak (ki bu öneriyi durdurabilir ve sabote edebilir), ondan gruba fikrini dile getirmesin! istersiniz. el-arkası öğrenilmiş bir jest değildir; evrimsel mirasımızın bir parçasıdır, iki yaş kadar küçük çocuklar, bir ebeveyn tarafindan azarlanmaya, bakışlanndan kaçınma ile birlikte el-arkası hareketi ile yanıt verebilir. Sağır ve kör doğan çocuklar bile sinir bozucu, kafa karıştırıcı veya çatışma uyandıran bir durumda boyunlannın arkasını kaşıyacaktır. 

El-arka-el, boyun refleksleri yoluyla vücudu yerçekimine göre dik tutmak için tasarlanmış omurilik devrelerinden kalan jestsel bir fosildir. Diğer bir deyişle, vücudu koruyucu bir jesttir.

Başın arkasi el hareketi esas olarak boynun arkasina veya baş avuç içi ile dokunarak, kaşıyarak veya tutarak görüntülenir. 

Çeşitleri vardır: Biri kulağınızı kaşımak, kulak memesini kavramak veya kulak kanalını uyarmak için elinizi yukarı doğru uzatmaktır; bir diğeri yanağınıza veya boynunuzun kenarina dokunmak, kaşınmak veya ovalamaktır. 

Tüm bunlar, genellikle olumsuz düşünceleri, duyguları ve ruh hallerin! yansıtan el hareketleridir. Ve çok çeşitli bu tür reaksiyonları kapsıyorlar. Bir sohbette, başın arkasi olası bir belirsizlik, çatışma, anlaşmazlık, utanç, hayal kırıklığı, öfke veya hoşlanmama belirtisi olarak okunabilir. Bir danışma durumunda, görüşme veya çapraz sorgulamada olduğu gibi, jest bir "araştırma noktasi", yani sözlü olarak ifade edilmesi ve araştınlması gereken çözülmemiş bir konu telgrafı çeker. Bazen, psikiyatrik ortamlarda danışanlar, doktorla aynı fikirde olmadıklannda başlannın arkasında ipuçlarını kullanırlar.