Emekçi Kadınlar Günü’nde ''Hayır’ çağrısı: 5 Mart’ta Bakırköy’deyiz

Emekçi Kadınlar Günü’nde ''Hayır’ çağrısı: 5 Mart’ta Bakırköy’deyiz

8 Mart Dünya  Kadınlar Günü İstanbul Mitingi 5 Mart pazar günü Bakırköy Özgürlük Meydanında saat 13.00’da düzenlenecek.İleri’nin aktardığına göre miting öncesi İstanbul 8 Mart Kadın Platformu 5 Martta Bakırköy’de...

8 Mart Dünya  Kadınlar Günü İstanbul Mitingi 5 Mart pazar günü Bakırköy Özgürlük Meydanında saat 13.00’da düzenlenecek.

İleri’nin aktardığına göre miting öncesi İstanbul 8 Mart Kadın Platformu 5 Martta Bakırköy’de düzenlenecek 8 Mart mitingi için bir basın açıklaması düzenledi.

'TÜM İTİRAZLARIMIZI 'HAYIR'DA BİRLEŞTİRİYORUZ'

Kadınlar tarafından yapılan çağrıda “Mücadelemizi haykırdığımız, tehditlere geri adım attırdığımız bu meydanlara çıkmanın neredeyse imkânsızlaştığı bu dönemde, asla terk etmediğimiz sokaklara, hayır sesini yükseltmeye çağırıyoruz! Hayatımız, bedenimiz ve geleceğimizle ilgili bizlere sormadan kararlar alan, kurallar çizenlere inat tüm itirazlarımızı hayırlarımızı birleştiriyoruz'' ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada bu yılki 8 Mart’ın tek adam rejiminin oylanacağı referandum öncesi gerçekleşecek olmasına değinilerek, “ Bizler yaşamımızı, haklarımızı, emeğimizi, bedenimizi, kimliğimizi savunmak için her sene olduğu gibi bu 8 Mart’ta da yine bir arada olacağız. Ancak bu sefer belki de telafisi imkânsız bir şekilde haklarımızı kaybetmemize sebebiyet verecek bir rejim değişikliği tehlikesinin hemen önünde olduğumuzun bilinciyle bir aradayız. Ama inanıyor ve biliyoruz ki bu saldırıyı yine bizim örgütlü gücümüz ve dayanışmamız püskürtecek'' denildi.

''TEK ADAMA SESLENİYORUZ; ÇÖZÜM SENDE DEĞİL KADIN DAYANIŞMASINDA’

Açıklamada şöyle devam edildi: “Demokrasi kisvesi ile faşizmi yasalaştıran olağanüstü hal; evde, sokakta, ailede, devlette sırtımıza bir yük olarak binmeye devam ediyor. Hükümet ve cumhurbaşkanı Erdoğan ise; savaşla, bombalı saldırılarla, kutuplaştırmalarla yarattıkları krizi, yine kendi dayattıkları sistemi önümüze sürerek çözeceğini söylüyorlar. “Tüm yetkiyi bana verin'' diyen tek adama buradan hep beraber yeniden haykırıyoruz: “Çözüm sende değil, kadın dayanışmasında'' Biz bu karanlığa karşı yalnız değiliz, birlikteyiz, bir aradayız ve güçlüyüz! İtiraz ederek, “hayır'' diyerek, hayatımıza sahip çıkarak kazandıklarımız, kadınların ortak hafızasında duruyor ve biz hiçbirinden vazgeçmeyeceğiz.

Bizler yine de barış için sesimizi çoğalttık, bir gecede çıkan KHK’lara karşı meydanlarda işimiz, emeğimiz için direnişe geçtik. Fıtrat, şeriat diyenler; tekmeciler; kadın düşmanları; tecavüzcüler, savaş çığırtkanları… Hepsine büyük bir itirazla verdiğimiz tepkilerle kimi saldırıları durdurduk kimilerine karşı ise direnme güçlerimizi birleştirdik. Mücadelemizi büyüttük.''

HABERE YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
GENEL