Emekçiler İstanbul'da 1 Mayıs'ta alanlarda

Emekçiler İstanbul'da 1 Mayıs'ta alanlarda

Milyonlarca işçi ve emekçi, hak gasplarına, grev yasaklarına, yoğun sömürüye, güvencesizliğe, iktidarın emek düş manı politikalarına, OHAL’e, iş cinayetlerine, savaşa karşı alanlara çıktı.1 Mayıs ile ilgili 84 kişi...

Milyonlarca işçi ve emekçi, hak gasplarına, grev yasaklarına, yoğun sömürüye, güvencesizliğe, iktidarın emek düş manı politikalarına, OHAL’e, iş cinayetlerine, savaşa karşı alanlara çıktı.

1 Mayıs ile ilgili 84 kişi gözaltına alındı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü yetkililerinden edinilen bilgiye göre şu ana kadar 84 kişi gözaltına alındı.

Gözaltına alınanlardan 60'ının Beşiktaş, 16'sının Beyoğlu, 6'sının Maltepe ve 2 kişinin de Şişli'de gözaltına alındığı öğrenildi.

Türkiye'den 1 Mayıs manzaraları

Ankara'da 1 Mayıs kutlamaları 

Tele1'de Mayıs Emek ve Dayanışma Günü #Canlı Yayın

Dünyadan 1 Mayıs manzaraları

16.40 - DİSK, KESK, TMMOB ve TTB öncülüğünde düzenlenen 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamaları sona erdi.

Maltepe Sahil Etkinlik Alanı'nda düzenlenen kutlamalarda DİSK, KESK, TMMOB, TTB, CHP ve HDP başta olmak üzere çeşitli siyasi parti, sendika, sivil toplum kuruluşları, meslek örgütleri temsilcileri ve vatandaşlar sabah saatlerinden itibaren 3 ayrı güvenlik noktasından geçerek miting alanına girdi.

Miting alanında, ellerinde 1 Mayıs'la ilgili pankartlar taşıyan katılımcılar, çeşitli sloganlar attı, marşlar söyledi.

DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz ve TTB Başkanı Raşit Tükel'in konuşmalarının ardından tüm kurumlar adına ortak bildiri, Türkçe ve Kürtçe okundu.

Sanatçılar Genco Erkal ve Rutkay Aziz'in şiirler okuduğu programda, DİSK Korosu şarkılar ve marşlar seslendirdi. Programa katılan vatandaşlar sanatçı Yasemin Göksu'nun söylediği şarkı ve türkülere eşlik etti, halay çekti. Programın sona ermesiyle katılımcılar alandan ayrılmaya başladı.

Alanın boşalmasının ardından görevlilerce Maltepe Sahil Etkinlik Alanı'nda temizlik çalışması başladı.

15:30 - İstanbul Emniyet Müdürlüğü yetkililerinden edinilen bilgiye göre; şu ana kadar 66 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan 56'sının Beşiktaş, 6'sının Maltepe, 2'sinin Beyoğlu ve 2 kişinin de Şişli'de gözaltına alındığı öğrenildi. Maltepe'de gözaltına alınan 6 kişiye 'Görevli memura mukavemet' suçundan işlem yapılacağı öğrenildi. (DHA)

istanbul-da-1-mayis-coskusu-458369-1.jpg

14.00 - Saat 14.00 sıralarında Maltepe'deki miting alanı havadan böyle görüntülendi

Mitinge katılan protokol için ayrılan alana, tutuklu eski HDP eş genel başkanı Selahattin Demirtaş’ın fotoğrafının yer aldığı döviz de kondu.

Ordu'da 1 Mayıs kutlaması

dermirtas.jpg

Eskişehir'de 1 Mayıs kutlamaları

14.00 - Gruplar, "Yaşasın 1 Mayıs" yazılı pankartlarla ve sendika flamalarıyla alana giriş yapmaya devam ediyor. Bazı vatandaşlar ise çalınan şarkılar eşliğinde halaylar çekiyor. "Yaşasın 1 Mayıs" yazılı sahne kuruldu. Platform ile katılımcıların arasına güvenlik bariyerleri konuldu. Basın mensupları için ise miting alanında ayrı bir bölüm oluşturuldu. Miting DİSK korosunun 1 Mayıs Marşı'nı söylemesiyle başladı.

010520181328042357278.jpg

İnşaat ve Yapı İşçileri Sendikası (İYİ-SEN) de Maltepe’de

Maltepe miting alanında 3 kişi gözaltına alındı

12.20 - HAZİRAN Hareketi alana coşkuyla giriş yaptı.

İşçi ve emekçilerin alana girişi tüm hızıyla sürüyor. Yüz binler Maltepe'de.

Muğla'dan 1 Mayıs kutlamaları!

12.18 - DİSK kortejinde, Maltepe'deki alana doğru yürümeye başlamadan önce ilk 1 Mayıs halayını çekildi.

>>CHP kortejine milletvekilleri, il başkanı, belediye başkanları ve parti meclisi üyeleri katıldı.

chp-013.jpg

12.15 - Emniyet kaynaklarından alınan bilgiye göre, 1 Mayıs'ta İstanbul'un çeşitli ilçelerinde toplam 49 gösterici gözaltına alındı.

Taksim'e yürümek isteyenlere müdahale!

11.47 - Türkiye Gazeteciler Sendikası, Maltepe'deki miting alanına giriyor. Taraftar grupları da Maltepe'de.

BASIN-İŞ PANKARTINA ENGELLEME
Cumhuriyet’in aktarımına göre; Dışarıdaki Gazeteciler Maltepe’deki 1 Mayıs alanına “Gazetecilere Özgürlük'' pankatı ile geldi. Muhabirimiz Ahmet Şık, gazeteciler Ertuğrul Mavioğlu, Elif Ilgaz ve DİSK Basın-İş Başkanı Faruk Eren’in taşıdığı pankart miting alanına girişte polis tarafından engellenmeye çalışıldı. Yarım saat süren ikna çabalarının ardından Dışarıdaki Gazeteciler pankartları ile 1 Mayıs alanına giriş yapabildi.
cumhuriyet.jpg

12.30 SENDİKALAR MALTEPE MİTİNG ALANINA YÜRÜYOR

>>DİSK, KESK, Türk Tabipleri Birliği (TBB), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) öncülüğünde bir araya gelen katılımcılar, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlaması için Maltepe Sahil Etkinlik Alanı'na yürüyor.

disk-001.jpg

İzmir'de 1 Mayıs kutlamaları Gündoğdu Meydanı’nda 

10:31 Polis, Unkapanı yönünden Taksim'e gitmek isteyen işçileri İstanbul Büyükşehir Belediyesi önünde durdurdu. "Belediyenin karşısındaki 50. Yıl Parkı'nda kutlamanızı yapın" diyen polise karşı işçiler, "Yürüyeceğiz" yanıtı verdi. (T24- İnan Ketenciler)

10:30 BİRLEŞİK METAL VE NAKLİYAT İŞ, TAKSİM'E YÜRÜYOR

1 Mayıs’ta Taksim’de olacağını açıklayan DİSK/Nakliyat-İş, DİSK/Birleşik Metal-İş, İnşaat-İş, Devrimci Demokratik Sendikal Birlik, Alınteri, Halk Cephesi, Mücadele Birliği, Devrimci Yolda Özgürlük, Devrimci Gençlik Dernekleri, Partizan ve Proleter Devrimci Duruş, Saraçhane’de bir araya geldi.( Sendika.org)

>>10:21 Gazi Mahallesi’nden Maltepe’ye gelmek isteyenlerin otobüsleri polis tarafından durduruldu. 1 Mayıs’a katılmak isteyenlere GBT yapılıyor ( Sendika.org)

>>10:15 MALTEPE'DE DİSK KORTEJİ HAZIRLANIYOR

Maltepe'de DİSK korteji hazırlıklarına başladı.

09.55 BEŞİKTAŞ'TA POLİS SALDIRISI

Halkların Kurtuluş Partisi (HKP) üyesi yaklaşık 20 kişilik grup, “Her yer Taksim, her yer direniş''sloganlarıyla Beşiktaş’tan Taksim’e doğru yürüyüşe geçti.

Diyarbakır'da 1 Mayıs mesajına engelleme girişimi

Barbaros Bulvarı üzerinde yürüyen gruba kısa bir süre sonra polis saldırdı. Polis saldırısı sonucunda yaklaşık 20 HKP üyesi gözaltına alındı.

09:51 HAK-İŞ ADANA'DA

Adana’da Hak İş’in merkezi kutlaması başladı (Evrensel)

09:30 TUZLA'DA YEREL 1 MAYIS KUTLAMASI

Tuzla Organize Sanayi Bölgesi işçileri 1 Mayıs kutlamasına erken başladı. Aydınlı’da bulunan DERİTEKS Tuzla Şubesi önünde toplanan yüzlerce işçi “Her yer Taksim her yer direniş'', “Yaşasın 1 Mayıs'', “1 Mayıs’ta alanlardayız'', “Yaşasın 1 Mayıs yaşasın sınıf dayanışması'', “İş ekmek özgürlük'', “Birlik mücadele zafer'', “Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiç birimiz'', “Zafer direnen emekçinin olacak'' sloganlarıyla yürüyüş gerçekleştirdi.

Pankart ve dövizlerle toplusözleşme ve örgütlenme önündeki engellerin kaldırılması taleplerini dile getiren işçiler, patronların ve hükümetlerin haklarına yönelik saldırılarını da ıslıklarla protesto etti. Yürüyüşün ardından işçilere seslenen DERİTEKS Şube Başkanı Binali Tay, savaş ve seçim koşullarına dikkat çekerek, işçi haklarına saldıranlara birlik olunması gerektiğini söyledi. Tay, 1 Mayıs’ın birliğe vesile olmasını istedi. Açıklamanın ardından işçiler Maltepe mitingine doğru yola çıktı. (Evrensel)

Edirne'de 1 Mayıs coşkusu

08:55 ALİAĞA'DA TOPLANMA BAŞLADI

İzmir'de 1 Mayıs mitingi öncesi yerel kutlamanın gerçekleşeceği Aliağa'da işçi ve emekçiler toplanmaya başladı.

08:00 TAKSİM'E 1 MAYIS ABLUKASI

1 Mayıs dolayısıyla Taksim Meydanı'na çıkan yollar araç trafiğine kapatıldı, meydana kimse yaklaştırılmıyor

06.40 MALTEPE SAHİLİNE ÇIKAN ARA YOLLAR KAPATILDI

Kutlamaların yapılacağı Maltepe sahiline çıkan ara yollar araç trafiğine kapatıldı.

Kaynak: Birgün

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem