Emekli maaş farklarının yatacağı açıklanmıştı: Ne zaman yatacak?

Emekli maaş farklarının yatacağı açıklanmıştı: Ne zaman yatacak?

2021 yılı emekli maaşı TÜİK'in enflasyon verilerini açıklamasının ardından belirlenmişti. Peki fark oluşması halinde her yıl ödenen emekçi maaş farkları ne zaman yatacak?

2021 yılı emekli maaşı TÜİK'in enflasyon verilerini açıklamasının ardından belirlenmiş, memur ve emeklilerin 15 Ocak 2021 tarihinden itibaren alacakları maaşlara 7.36 oranında zam gelmişti. Böylece en düşük memur emekli aylığı 3 bin 21 liraya, en düşük memur maaşı ise 4 bin 92 liraya yükselmişti.

cpa-gift-ideas.jpg

Peki fark oluşması halinde her yıl ödenen emekçi maaş farkları ne zaman yatacak? İşte ayrıntılar...

NE ZAMAN YATACAK?

Devlet memurlarının, sözleşmelilerin, geçici personellerin ve memur emeklilerinin, zamlı maaşlarını ve enflasyon farkını 15 Ocak’ta alacağı duyuruldu.

1200x627-atmlerden-para-cekme-limiti-ne-kadar-ziraat-halkbank-is-bankasi-garanti-para-cekme-limiti-1584713209197-001.jpg

NE KADAR ZAM YAPILDI?

Kamu Görevlileri Hakem Kurulu Kararı ile bu yıl için kamu görevlilerinin mali ve sosyal haklarında yapılan artışlar belirlendi.

Bu yılın ocak ayından itibaren geçerli olmak üzere kamu görevlileri ile memur emeklilerinin tamamının aylık ve ücretlerinde yüzde 3 artış yapılacağı ifade edilmişti.

TÜİK'in açıkladığın enflasyon rakamlarına göre, 2020 yılı ikinci altı aylık döneminde enflasyon yüzde 8,37 olarak açıklandı. 

Gerçekleşen bu enflasyon oranından kaynaklı olarak ilave yüzde 4,33 artış ile birlikte kamu görevlileri ile memur emeklilerinin aylık ve ücretlerinde ocak ayından geçerli olmak üzere toplamda yüzde 7,33 artış yapıldı.

Ayrıca, aynı dönemde SSK ve Bağ-Kur emekli aylıklarında ise yüzde 8,37 artış sağlandı.

 

Ekonomi